W Jasionce o najważniejszych sprawach w rolnictwie
Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce jest zawsze miejscem dyskusji o najważneijszych sprawach, problemach i wyzwaniach w rolnictwie. W tym roku, naznaczonym rolniczymi protestami przeciwko Zielonemu Ładowi i importowi z Ukrainy, nabiera to szczególnego znaczenia.
– Polskie i europejskie rolnictwo staje obecnie przed nowymi, trudnymi wyzwaniami, które stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tej branży w Unii Europejskiej. Forum stanowić będzie platformę do ważnych dyskusji, gdzie wysłuchany zostanie każdy głos i opinia – zachęca do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu, Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Bogaty program Forum w Jasionce
W pierwszym dniu Forum spotkają się przy jednym stole przedstawiciele organizacji rolniczych, uczestniczących w protestach, i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie będzie okazją do konstruktywnej dyskusji i poszukiwania kompromisowych rozwiązań dotyczących importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Debata, w której udział wezmą zaproszeni goście, jest istotnym krokiem w kierunku opracowania propozycji rozwiązania tych kwestii na poziomie krajowym i unijnym.
Uczestnikami rozmów będą: minister Czesław Siekierski oraz liderzy organizacji i związków rolniczych, biorących udział w protestach. Dyskusja odbędzie się 19 marca o godzinie 15:00 w Sali Kongresowej G2A Areny.
– Zdajemy sobie sprawę, że kompromis musi polegać na precyzyjnym określeniu przez obie strony warunków udostępnienia rynku wspólnotowego dla produktów rolno-spożywczych pochodzących z Ukrainy. Dotyczyć to powinno zarówno importu towarów, jak i ich tranzytu. Bez wątpienia Polska sama nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. Uważamy jednak, że debata z udziałem zaproszonych do niej gości będzie krokiem w kierunku wypracowania propozycji rozwiązania tych kwestii zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym – dodaje Artur Balazs, przewodniczący Kapituły Fundacji EFRW i moderator debaty.
20 lat Polski w UE
Druga z debat poświęcona będzie członkostwu Polski i krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej, co nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ w tym roku mija 20 lat od momentu, kiedy staliśmy się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. W programie tegorocznej edycji przewidziane są także sesje panelowe, które skoncentrują się na innowacjach w rolnictwie oraz wpływie sztucznej inteligencji na rozwój branży.
Eksperckie rozmowy obejmą również tematy związane z rolnictwem węglowym i regeneratywnym, a także dwie konkurencyjne koncepcje rozwoju obszarów wiejskich. Nie zabraknie także analizy kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. W agendzie znalazł się specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.
Turniej Rolnictwa Cyfrowego
Nowością jest oferta dla uczniów i nauczycieli ze szkół rolniczych obejmująca również I Turniej Rolnictwa Cyfrowego.
– Turniej Rolnictwa Cyfrowego to sposób na wciągnięcie w ważne dyskusje o rolnictwie tych, którzy dopiero wchodzą na ten rynek. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stale się rozwija, rolnictwo odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju. Dlatego warto wspierać szkoły rolnicze, gdzie przyszli rolnicy zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. – tłumaczy organizator wydarzenia. Z myślą o uczniach szkół rolniczych, Organizatorzy przygotowali także specjalne panele eksperckie. Dodatkowo atrakcją Europejskiego Forum Rolniczego będzie wystawa „Krąg Kobiet”.
Program pierwszego dnia Forum w Jasionce
Organizatorzy zaplanowali następujący program wydarzeń podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce:
- 8:00 - 9:30 - Uroczystości związane z rocznicą śmierci Józefa Ślisza. Cmentarz i kościół parafialny w Łące
- 10:00 - Rozpoczęcie Forum, otwarcie części ekspozycyjnej. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego
- 10:15 - 11:15 - Panel: Polityka regionalna a obszary wiejskie
- 10:15 - 11:15 - Panel: Badania i innowacje w rolnictwie
- 11:15 - 11:30 - Przerwa
- 11:30 - 12:30 - Panel: ESG a innowacje w rolnictwie i produkcji żywności
- 11:30 - 12:30 - Panel: Polskie sukcesy – branża rolno-spożywcza od wejścia Polski do UE
- 12:30 - 13:30 - Przerwa
- 13:30 - 14:30 - Panel: Success Story, czyli jak odnieść sukces w agrobiznesie
- 13:30 - 14:30 - Panel: Europa w globalnym łańcuchu żywnościowym: wyzwania i szanse dla producentów
- 14:30 - 15:00 - Przerwa
- 15:00 - 16:30 - Debata z przedstawicielami organizacji rolniczych, biorących udział w protestach oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- 17:00 - Zakończenie pierwszego dnia forum.
Wielu partnerów Forum w Jasionce
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.
Partnerem Strategicznym VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego 2024 jest spółka biotechnologiczna Bio-Gen. Partnerami Głównymi wydarzenia są: Grupa Polmlek, Krajowa Grupa Spożywcza S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Partnerami wydarzenia są także firmy: Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., oraz fundusz inwestycyjny Montis Capital.
Partnerem regionalnym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.
Patronat medialny nad Forum sprawuje m. in. top agrar Polska.