Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 11 mln zł na ten cel. W październiku na terenie powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego i przasnyskiego ruszył pilotaż projektu „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego”.
- Mieszkańcy tych powiatów będą mogli uzyskać dostęp do specjalnej aplikacji, która zinterpretuje dane satelitarne (np. na temat wskaźnika roślinności czy zawartości wody) oraz informacje ze stacji meteorologicznych zbudowanych w ramach rozwoju autorskiego programu samorządu województwa – Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020. Dzięki specjalnemu mobilnemu laboratorium rolnik uzyska informacje o zawartości w glebie makroelementów, m.in. azotu, fosforu, potasu, magnezu oraz wapnia. Co ważne, usługa ta jest bezpłatna – podaje portal samorządu woj. mazowieckiego.
Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby
Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby przyjedzie do gospodarstwa i zbada próbki gleby. To wyspecjalizowany samochód terenowy (ISUZU D-MAX) z przenośnym laboratorium wyposażonym w spektrometr NIR firmy AgroCares i spektrometr XRF z wbudowaną pompą próżniową do analizy minerałów – model EDX 3300S. Operatorem mobilnego centrum jest Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce. Rolnicy otrzymają wynik badania w ciągu jednego dnia.
– Rolnik po ściągnięciu przygotowanej aplikacji będzie mógł zamówić badanie gleby. Następnie dostanie wyniki tego badania i na tej podstawie będzie mógł korygować swoją produkcję rolniczą. Ostatecznie będzie mógł nawet dostać certyfikat świadczący o tym, że produkuje zdrową żywność – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Bezpłatne badania gleby
Jak informuje mazovia.pl zlecenie i przeprowadzenie badań gleby jest bezpłatne. Rolnicy będą mieli możliwość zgłoszenia do badania gleby z każdej działki rolnej, która wchodzi w skład jego gospodarstwa, dwa razy w roku kalendarzowym. Badania w kampaniach wiosennej (od 1 marca do 31 maja) i jesiennej (od 1 września do 30 listopada) będą wykonywane przez wykwalifikowanych laborantów mających odpowiednie uprawnienia. Rolnik będzie miał możliwość wglądu do wyników w systemie ROLMApp.
– Usługa certyfikacji pozwala na nadanie mazowieckiego znaku jakości związanego z produkcją żywności. Kryteria przyznawania regionalnego Certyfikatu Mazowieckiego opierają się na wyselekcjonowanych standardach certyfikatów ekologicznych. Będzie on wydawany przez marszałka województwa mazowieckiego na rok – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.
Całe Mazowsze skorzysta?
Jak podaje samorząd docelowo system będzie dostępny dla wszystkich rolników z województwa mazowieckiego. Właściciele gospodarstw rolnych będą mogli skorzystać z monitoringu z danymi teledetekcyjnymi, informacją pogodową i elektronicznym Agrodziennikiem.
– W jego ramach, na podstawie m.in. wyników i analiz przeprowadzonych w części badawczej, jest opracowywany optymalny system pomagający rolnikowi podejmować decyzje dotyczące planowania i prowadzenia produkcji rolnej – mówi dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM Marcin Pawlak.
System ROLMapp jest dostępny dla rolników pod adresem: https://rolmapp.pl, natomiast aplikację mobilną Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play.
Fot. mazovia.pl