Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się z apelem o podjęcie działań, które miałby by na celu wprowadzenie regulacji, które miałby zobligować skupy owoców oraz zakłady przetwórcze do informowania na co najmniej jeden dzień przed dostawą o cenie skupowanego surowca. Informowanie mogłoby się odbywać za pomocą SMS.
Cena skupu owoców
Jak podkreśliła LIR w Stanowisku z Walnego Zgromadzenia z dnia 15 kwietnia 2024 roku, oczywistą kwestią jest, że plantator powinien znać cenę, za jaką sprzedaje swój towar w dniu zbioru.
Ta znajomość przekłada się przede wszystkim najczęściej na stawkę dla pracownika, który zajmuje się zbiorem owoców, a w przypadku kiedy ceny skupu są skrajnie niskie, nieprzystępowaniem do zbioru.
Zmowa cenowa
- Niestety w branży owoców częstą praktyką jest ustalenie ceny dopiero w momencie dotarcia zakupionego od rolników surowca do zakładu przetwórczego. Istnieją też duże rozbieżności w cenach danego towaru na skupach w bliskim obszarze co powoduje dysproporcje w zyskach za ten sam tonaż. Ustalenie ceny w dniu transakcji i później odbierane jest przez rolników jako zmowa cenowa. Szczególnie bulwersujące jest także praktykowanie mechanizmów opartych na wstawianiu płodów rolnych w tzw. komis, kiedy to faktyczna cena skupu jest znana po kilku dniach, co jednocześnie nie daje rolnikowi możliwości wycofania się z zawarcia niekorzystnej transakcji – czytamy w piśmie.
Tremin zawierania umów kontraktacyjnych
Dodatkowo LIR wnioskuje o to, aby termin zawierania umów kontraktacyjnych na owoce oraz warzywa był już określany na koniec I kwartału lub przed początkiem okresu wegetacyjnego.
- Uważamy, że umowa kontraktacyjna już w tym okresie powinna zawierać cenę minimalną uwzględniającą koszty produkcji oraz marżę producenta. Określenie ceny sprzedaży w umowie kontraktacyjnej w w/w terminie pozwoli oszacować rolnikowi przyszłe przychody ze sprzedaży produktów rolnych co bezpośrednio wiązać się będzie z kondycją finansową gospodarstw – czytamy dalej w piśmie.
Lubelska Izba rolna w związku ze zbliżającym się sezonem zbiorów wnosi o przygotowanie systemowych rozwiązań, a także realną ochronę interesów producentów owoców.
Bernat Patrycja
na podst. LIR
Fot: Bernat