StoryEditor

Spór pomiędzy rolnikiem, a skupem. Wyniki badań jakości ziarna będą jawne?

Ostatnio pisaliśmy o sytuacjach, kiedy to rolnicy uważają, że skupy przez nieprawidłowo wykonane badanie jakości ziarna, zaniżają jego cenę w skupie. Do sytuacji odniósł się resort rolnictwa.

13.12.2024., 10:30h

Wraz z początkiem listopada topagrar.pl informował o tym, że skupy zaniżają rolnikom ceny zbóż, stosując nieetyczne praktyki.Lubelska Izba Rolnicza domagała się wówczas obowiązkowego jawnego wykonywania analiz jakości zbóż oraz innych płodów rolnych, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ: Jawna analiza jakości zbóż w skupach! Rolnicy alarmują o zaniżaniu cen

Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała apel do ministerstwa rolnictwa w tej sprawie. Teraz przyszła odpowiedź.  

W swojej odpowiedzi resort zaznaczył, że w każdym województwie w Polsce znajduje się wiele laboratoriów, które są finansowane z budżetu państwa i umiejscowione w strukturach różnych inspekcji oraz instytutów naukowobadawczych, stacji chemiczno-rolniczych i uczelni wyższych. Dzięki temu rolnicy mogą samodzielnie, ale za opłatą skorzystać ze świadczonych przez nie usług. 

Jak wskazuje MRiRW, ocena jakości handlowej może być przeprowadzona w laboratoriach danej inspekcji lub w każdym innym laboratorium, które ma akredytację.

Umowa między rolnikiem a skupem 

Z oceny ministerstwa wynika, że wątpliwości rolników, co do wiarygodności przeprowadzonych w skupie badań jakościowych mogą stanowić spór cywilnoprawny między stronami umowy handlowej, którą zgodnie z ustawą o organizacji niektórych rynków rolnych plantator powinien zawrzeć z pierwszym nabywcą zboża i innych produktów rolnych.

W przypadku wystąpienia sporu między rolnikiem a skupem, powyższe prawo ułatwia egzekwowanie racji, bo umowa stanowi dowód transakcji zabezpieczający interesy każdej ze stron.

Resort zaznacza, że warunki umów na dostawy produktów rolnych stanowią element negocjacji między dostawcą a odbiorcą, natomiast prawo określa wyłącznie niektóre obowiązkowe elementy umowy. Nie istnieje jednak punkt prawa, który uniemożliwiałby umieszczenie w umowie własnych zapisów, mających potem wpływ na sposób realizacji i rozliczenie warunków transakcji.

Zabezpieczyć interesy obu stron

Zdaniem MRiRW, w umowie dot. sprzedaży produktów przez rolnika powinien znajdować się zapis zabezpieczający interesy dostawcy i odbiorcy, dotyczący wymagań, co do:

  • jakości handlowej dostarczanych produktów rolnych,
  • ustalonych metod badań surowca,
  • sposobu pobierania próbek,
  • sposobu określenia ceny, gdy produkt nie spełnia wymagań wynikających z umowy.

image

Stabilizacja z cenami pszenicy, ale w innych zbożach niekoniecznie

Jak wskazuje MRiRW, dotychczasowe kontrole przeprowadzane przez KOWR wykazały, że w zawieranych przez rolników i skupy umowach nie znajdują się wyżej wskazane zapisy.

W związku z tym resort rolnictwa zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowego elementu do umowy dostawy dotyczącego oznaczania jakości i postępowania w sytuacjach podważania parametrów jakościowych produktów rolnych, które stwierdzi skup.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Fot: archiwum redakcji

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. grudzień 2024 10:30