StoryEditorMateriał promocyjny

Sposób na zabezpieczenie cen prądu dla rolnictwa

Wysokie rachunki za prąd zaczynają stanowić problem nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także dla małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych. Przejście na zieloną energię może być skutecznym sposobem na zmniejszenie tych kosztów.
21.06.2024., 12:16h

Perspektywy rozwoju elektrowni wiatrowych i słonecznych?

Jak wynika z opracowanego przez fundację Wind Industry Hub planu działań dla energetyki wiatrowej, w 2022 r. łączna moc instalacji onshore (na lądzie) w Europie wynosiła 255 GW. Natomiast tych offshore (wodnych) – 30 GW. Ile z tego ulokowanych było w Polsce? Moc elektrowni onshore wynosiła 93 GW (1,8 GW było w zaawansowanej fazie realizacji), natomiast tych typu offshore (na Morzu Bałtyckim) nie było wcale, choć potencjał oscyluje wokół 33 GW! 

Nie znaczy to, że ten sektor się nie rozwija. Jego dynamika zwiększa się, po początkowych trudnościach, wynikających m.in. przepisów odległościowych, które zliberalizowano w 2023 r. O tym, jak energetyka wiatrowa nabiera znaczenia, świadczy jej rosnący udział w ogólnej produkcji. Z poziomu 11 proc. w 2022 r. urosła do 13 proc. w 2023 r. Jak prezentuje się przyszłość? Zgodnie z propozycją aktualizacji PEP2040 (Polityki Energetycznej Polski 2040), do końca obowiązywania dokumentu moc instalacji na lądzie ma urosnąć do 20 GW, a tych na morzu do 18 GW.

A jak wygląda sektor energetyki słonecznej? Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce fotowoltaika jest liderem OZE i wyznacza rytm rozwoju rynku zielonej energii. Wedle danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w 2021 r. łączna moc instalacji PV wyniosła 7,7 GW, w 2022 r. już 12,4 GW, a w 2023 r. – 17,08 GW. To pozwoliło Polsce zająć czwartą pozycję w rankingu krajów UE pod względem przyrostu mocy wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.

Perspektywy dalszego rozwoju zielonej energetyki są optymistyczne. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) celem jest osiągnięcie do grudnia 2026 r. łącznej mocy instalacji OZE w Polsce na poziomie 30 GW. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju elektrowni wiatrowych i słonecznych – ten cel jest realny do osiągnięcia. Zwłaszcza że coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega tego ekonomiczne i ekologiczne korzyści.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej?

Wybierając dostawcę energii, rolnik lub przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które zagwarantują ekonomiczną opłacalność. Przede wszystkim, warto wybierać energię produkowaną przez polską firmę, co wspiera rodzimą gospodarkę i zapewnia stabilność dostaw. Ważna jest również gwarancja pochodzenia energii, która potwierdza, że energia pochodzi z odnawialnych źródeł. Kolejnym istotnym elementem jest zerowy ślad węglowy, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Nawet jeśli standardy ESG jeszcze nie obowiązują Twojej firmy, warto je uwzględnić, ponieważ większe przedsiębiorstwa coraz częściej wymagają raportowania od swoich poddostawców. Stabilność dostawcy na rynku energetycznym oraz odporność na zewnętrzne warunki geopolityczne i wahania rynkowe są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa dostaw. Zakup energii bezpośrednio od producenta, bez pośredników, może również znacznie obniżyć koszty. Dlatego wybierając dostawcę, warto zwrócić uwagę na te elementy, aby zapewnić sobie niezawodne, ekologiczne i ekonomiczne źródło energii.

Dlaczego warto korzystać z w 100% zielonej energii?

Taka zmiana pociąga za sobą szereg korzyści ekonomicznych, ekologicznych i wizerunkowych:

  • czysty i tani prąd,
  • redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
  • możliwość zawarcia elastycznej umowy cPPA nawet na okres 5 lat, aby przez cały ten czas mieć zagwarantowaną w umowie cenę, uwzględniająca limit inflacyjny,
  • korzystanie z energii w 100% zielonej buduje proekologiczny wizerunek firmy, co stanowi wartość dla coraz większego grona kontrahentów,
  • redukcja importu surowców energetycznych dzięki wykorzystaniu instalacji w Polsce, co przekłada się na niższe koszty energii,

Jak zacząć korzystać z energii wiatrowej i słonecznej? To proste – wystarczy, że skontaktujesz się z Polenergią Sprzedaż, wiarygodnym dostawcą energii elektrycznej dla rolnictwa i biznesu. Polenergia Sprzedaż oferuje produkt zgodny z zasadami ESG, posiadający wszystkie kluczowe cechy, na które powinni zwrócić uwagę rolnicy i przedsiębiorcy. Jako stabilny partner na polskim rynku, firma dostarcza zieloną energię z odnawialnych źródeł wytwórczych Grupy Polenergia. Mamy polski kapitał i polskie farmy wiatrowe, co zapewnia niezależność energetyczną. Rozumiemy, że różne przedsiębiorstwa mają różnorodne potrzeby i wymagania, dlatego nasze oferty są zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów.

 

Bibliografia:

  1. https://www.windindustry.pl/wp-content/uploads/2024/01/WIH_raport_PL.pdf, dostęp: 10.06.2024 r.
  2. https://www.teraz-srodowisko.pl/publikacje/energetyka-wiatrowa-w-polsce-2023/teraz-srodowisko-publikacja-energetyka-wiatrowa-w-polsce-2023.pdf, dostęp: 10.06.2024 r.
  3. https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/senat/zespoly/energia/raport.pdf, dostęp: 10.06.2024 r.
  4. https://www.cire.pl/files/portal/186/news/334162/cbf06a97d3d51dc783b5eda66ea6123a2e01638301db91fb316f383b7b3511ab.pdf, dostęp: 10.06.2024 r.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. lipiec 2024 06:46