Chcą zachęcić do oszczędzania
W lipcu, jak wylicza Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich.
– Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi.
Jak podkreśla, lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadzone zostały do stałej oferty w ubiegłym miesiącu.
– Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości – dodaje przedstawiciel resortu.
Co się zmienia?
Przede wszystkim, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie w lipcu 6,00%, a 2-letnich 6,25%. Ministerstwo Finansów podnosi ponadto oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp.
I tak, w pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek. Tymczasem 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.
Jak można nabyć obligacje skarbowe?
To bardzo proste. Obligacje można kupić przez serwis obligacjeskarbowe.pl, dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych) oraz w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
kp na podst. Ministerstwo Finansów
fot. envatoelements