Przemyślany plan na ubezpieczenia upraw
Podczas naszego webinarium na temat aktualnego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy, które odbyło się 10 kwietnia rozmawialiśmy także o ubezpieczeniach upraw, zwierząt i dobytku. Nie tylko o ofercie ale też o tym, jaki jest udział ubezpieczeń w całkowitych kosztach produkcji upraw, jaka jest rola w zarządzaniu ryzykiem poprzez ubezpieczenia upraw oraz w jaki sposób można kształtować ofertę, można dobierać ofertę w sposób najbardziej optymalny i też korzystać z dopłat, które są w polskim prawie przewidziane do ubezpieczenia upraw od niektórych ryzyk mówił Paweł Warunek, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych TUW.
Ryzyka pogodowe mające wpływ na produkcję roślinną w Polsce
Ekspert TUW przedstawił bardzo ważny aspekt dla oceny, jak ważne są ubezpieczenia w stosunku do zmian pogodowych, aktualnych, prognozowanych i historycznych.
- Zacznę od tematu najbardziej popularnego, czyli suszy, niedoboru wody - mówił Paweł Warunek - Mapa z ze strony IUNGu, pokazująca sytuację suszową dla zbóż jarych w sezonie maj czerwiec. Widzimy, że sytuacja jest tutaj tragiczna. Ponad połowa Polski objęta jest suszą, są województwa, w jednym przypadku jest to pomorskie czy lubuskie, gdzie 100% gmin zostało tą suszą objęte.
Gradobicia i nawałnice są coraz częstsze
Jak zaznacza specjalista, nie tylko susza jest ogromnym problemem rolników.
- Kolejny aspekt, z którym borykamy się w dzisiejszych czasach, to jest zwiększona tendencja do opadów gradu. Tutaj pokazuję państwu wyniki badań ze strony Copernicus gdzie są pokazane liczba dni, w których nastąpiły opady gradu. Widzimy, że w ostatnich latach liczba dni zdecydowanie się zwiększyła, czasami sięga ponad 200 dni w roku. To są dane dla Europy i też niepokojący jest rozkład tych opadów, dlatego, że tutaj największa intensywność opadów przypada na maj, czerwiec, lipiec, czyli okresy, gdzie zbierano uprawę, gdzie jest największa podatność upraw na uszkodzenia gradowe. Ciekawe zdjęcia pojawiają się na portalach społecznościowe, mamy np. grad, który 3 lata temu spadł w Polsce w Tomaszowie Mazowieckim. Wielkość takiej kuli gradowej to było ponad 14 cm i zwrócę też uwagę na kształt tego gradu, jest on bardzo nieregularny. Taki kształt gradu jeszcze zwiększa tendencję do szkód spowodowanych jego uderzeniem.
Z prawej strony mamy ciekawą chmurę szelfową zaraz przed nawałnicą, rok 2021 i 2022 był bardzo narażony na huragany, na ulewy. W 2022 roku w naszym towarzystwie 3 razy mieliśmy takie piki szkód masowych. To jest na przestrzeni kilkunastu lat taka tendencja się nie zdarzała.
Anomalie pogodowe
- Wyraźne anomalie widać w średnich temperaturach - mówił Paweł Warunek - Tutaj Sylwester 2023, kiedy u mnie była temperatura na termometrze 16 °, tutaj pokazuje, że w Warszawie było 19 °, więc typowo nie sylwestrowa pogoda. Również luty w tym roku był bardzo ciepły i był o 9 9°C cieplejszy niż średnia z ostatnich 50-ciu lat. Z drugiej strony taki kształt pogody i bardzo ciepłe zimy przekładając się też na przesunięcie wiosny, przesunięcie przymrozków wiosennych. Nawet już ta „zimna Zośka” nie jest jakimś stoperem w powstawaniu przymrozków. W tym roku ujemne temperatury, notowaliśmy nawet i w czerwcu.
Ekspert wspomniał także o innym zagrożeniu, jakim są powodzie. I chociaż w ostatnim czasie są w Polsce dość rzadkie, nie należy zapominać, że cyklicznie występują.