StoryEditor

Susza w Polsce się nasila. Ucierpiały m. in. zboża, rzepak, kukurydza, strączkowe i warzywa

IUNG-PIB w Puławach opublikował kolejny, 6. już w tym roku raport suszowy. Wykazał on suszę we wszystkich województwach i w aż 12 uprawach. Gdzie deficyt opadów był największy?
17.07.2024., 16:04h

Straty suszowe wynoszą minimum 20 proc.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy(IUNG-PIB) w raporcie suszowym nr 6 opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

- W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -99 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 22 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski., powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20%w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych - informuje IUNG-PIB.

Susza rolnicza w 16 województwach

Raport suszowy IUNG-PIB w Puławach wskazał wystąpienie suszy we wszystkich 16 województwach w Polsce, ale najgorsza sytuacja jest w województwach: łódzkim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

- Największe niedobory wody od -160 do -219 mm notowano na obszarze: Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej - czytamy w raporcie.

Dane z IUNG-PIB potwierdzają także rolnicy z tych województw, którzy narzekają na niższe plony rzepaku i zbóż ozimych, które już zebrano z pól.

Z kolei na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.

Susza rolnicza w 12 uprawach

Zgodnie z najnowszym raportem suszowym IUNG-PIB w okresie od 11 maja do 10 lipca br. susza rolnicza występowała w dwunastu uprawach:

  • Rzepaku i rzepiku,
  • Zbóż jarych,
  • Krzewów owocowych,
  • Kukurydzy na ziarno,
  • Kukurydzy na kiszonkę,
  • Roślin strączkowych,
  • Zbóż ozimych,
  • Truskawek,
  • Warzyw gruntowych,
  • Tytoniu,
  • Drzew owocowych,
  • Chmielu.

Susza w uprawach zbóż ozimych

IUNG-PIB odnotowało suszę rolniczą w uprawach zbóż ozimych w 649 gminach (26,20% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 33,91 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 6,49% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 10,73 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

image
Zasięg suszy - ZBOŻA OZIME
FOTO: IUNG

Susza w uprawach zbóż jarych

Suszę notowano również w uprawach zbóż jarych w 896 gminach (36,17% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 35,53 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 11,19% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 16,28 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania.

image
Zasięg suszy - ZBOŻA JARE
FOTO: IUNG

Susza w uprawach rzepaku i rzepiku

W szóstym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 1445 gminach (58,34% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 13,28 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 18,83% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 5,49 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

image
Zasięg suszy - RZEPAK I RZEPIK
FOTO: IUNG

Susza w uprawach kukurydzy na ziarno

Suszę notowano też w uprawach kukurydzy na ziarno. Wystąpiła ona w 826 gminach (33,35% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 17,76 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 7,73% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 3,08 punkty procentowe względem poprzedniego okresu raportowania).

image
Zasięg suszy - KUKURYDZA NA ZIARNO
FOTO: IUNG

Susza w uprawach kukurydzy na kiszonkę

W okresie od 11 maja do 10 lipca br. suszę stwierdzono również w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 826 gminach (33,35% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 17,76 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 7,73% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 3,08 punkty procentowe względem poprzedniego okresu raportowania).

image
Zasięg suszy - KUKURYDZA NA KISZONKĘ
FOTO: IUNG

Susza w uprawach roślin strączkowych

IUNG-PIB suszę odnotował również w uprawach roślin strączkowych. Notowano ją w 691 gminach (27,90% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 23,29 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 7,15% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 6,09 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

image
Zasięg suszy - ROŚLINY STRĄCZKOWE
FOTO: IUNG

Susza w uprawach warzyw gruntowych

W raporcie nr 6 suszę notowano również w uprawach warzyw gruntowych. Stwierdzono ją w 330 gminach (13,32% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 6,02 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,72% gruntów ornych kraju, nastąpiło zmniejszenie o 1,65 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.

image
Zasięg suszy - WARZYWA GRUNTOWE
FOTO: IUNG

oprac. bcz na podst. IUNG-PIB

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 12:45