StoryEditor

Szkody łowieckie: szacowanie przed zbiorami! Jak dokumentować straty?

Szkody łowieckie muszą być oszacowane przed zbiorem. W wielu regionach jest to trudny temat między rolnikami a kołami łowieckimi. Najważniejszy jest kompromis, jeśli się nie uda – zostaje sąd.

Roman Włodarz
30.07.2024., 12:01h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Trudna sytuacja dochodowa
  • Dokumentowanie szkód łowieckich
  • Kosić czy nie kosić?
  • Kto zabezpiecza uprawę przed stratami?
  • Cena z kontraktu się nie liczy?
  • Ogrodzenie/pastuch
  • Ochrona kukurydzy

Kto sam kosi kombajnem swoje łany, ten najlepiej jest w stanie ocenić rozmiar szkód łowieckich. Podczas żniw to właśnie z kombajnu widać najlepiej, jakie szkody i przez jaką zwierzynę zostały wyrządzone na polu. A najlepiej widać to po tym, ile ziarna leci do zbiornika. Szkody trzeba oszacować przed zbiorem, ewentualnie zastrzec korektę właśnie po dokładnej ocenie strat, czy to z kamery na dronie, czy kamery na kombajnie.

Trudna sytuacja dochodowa

W zakresie sposobu szacowania szkód nie było w tym sezonie żadnych zmian Prawa łowieckiego (PŁ). Jednak sytuacja dochodowa w rolnictwie kolejny raz stawia problem modelu finansowania szkód łowieckich oraz braku rekompensat za szkody wyrządzone przez inne gatunki dziko żyjące.

Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich na własnej skórze – budżetów kół łowieckich – czują wzrost rozmiaru szkód oraz rosnącą determinację poszkodowanych rolników w walce o odszkodowania. W wielu regionach kraju poprawiły się relacje myśliwych z rolnikami, lepsze jest współdziałanie w zakresie ograniczania szk...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Roman WłodarzRoman Włodarz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:39