Terminowe zastosowanie nawozów naturalnych
Jesień co roku potrafi zaskoczyć i pokrzyżować zaplanowane prace na polu, a nawet je uniemożliwić. Jedną z bolączek rolników jest terminowe zastosowanie nawozów naturalnych.
Zobacz także: Nawożenie i ochrona dla dobrego przezimowania zboż ozimych i rzepaku
Terminy stosowania nawozów naturalnych zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministrów w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Kiedy można stosować nawozy naturalne?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z rozporządzeniem nawozu naturalne można stosować w wyznaczonych terminach:
- nawóz naturalny stały, jak obornik można stosować do 31 października na gruntach ornych, a na użytkach trwałych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych do dnia 30 listopada.
- nawóz azotowy mineralny i naturalny płynny, jak gnojowica, czy gnojówka można stosować na gruntach ornych do 20 października (dla niektórych gmin jest to termin 15.10, lub 25.10), na TUZ, uprawach wieloletnich i na uprawach trwałych do 31 października.
Kiedy można wydłużyć termin stosowania nawozów naturalnych?
Dopuszczone jest jednak wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych. Przepisy jednak nie obejmują w tej kwestii upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.
Wydłużenie możliwe jest w następujących sytuacjach, kiedy to wystąpiły:
- niekorzystne warunki pogodowe, jak nadmierne uwilgotnienie gleby, susza
– w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada; przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października – podaje MRiRW.
- W przypadku zakładania uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni.
- Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha.
- Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.
Bernat Patrycja
Fot: Sierszeńska