StoryEditor

Terminy stosowania nawozów naturalnych jesienią. Czy można ten termin wydłużyć?

Wyznaczone terminy stosowania nawozów naturalnych jesienią służą m.in. zmniejszeniu zanieczyszczenia wód azotanami ze źródeł rolniczych. Jednak co zrobić, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają wyjazdom w pole? Czy istnieje możliwość wydłużenia tego terminu?

09.10.2024., 13:31h

Terminowe zastosowanie nawozów naturalnych

Jesień co roku potrafi zaskoczyć i pokrzyżować zaplanowane prace na polu, a nawet je uniemożliwić. Jedną z bolączek rolników jest terminowe zastosowanie nawozów naturalnych.

Zobacz także: Nawożenie i ochrona dla dobrego przezimowania zboż ozimych i rzepaku

Terminy stosowania nawozów naturalnych zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministrów w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Kiedy można stosować nawozy naturalne?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z rozporządzeniem nawozu naturalne można stosować w wyznaczonych terminach:

  • nawóz naturalny stały, jak obornik można stosować do 31 października na gruntach ornych, a na użytkach trwałych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych do dnia 30 listopada.
  • nawóz azotowy mineralny i naturalny płynny, jak gnojowica, czy gnojówka można stosować na gruntach ornych do 20 października (dla niektórych gmin jest to termin 15.10, lub 25.10), na TUZ, uprawach wieloletnich i na uprawach trwałych do 31 października.

Kiedy można wydłużyć termin stosowania nawozów naturalnych?

Dopuszczone jest jednak wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych. Przepisy jednak nie obejmują w tej kwestii upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.

Wydłużenie możliwe jest w następujących sytuacjach, kiedy to wystąpiły:

  • niekorzystne warunki pogodowe, jak nadmierne uwilgotnienie gleby, susza

– w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada; przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października – podaje MRiRW.

  • W przypadku zakładania uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni.
    - Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha.
    - Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

image

Ceny nawozów w październiku 2024, a 2023. Kiedy kosztowały więcej?

Bernat Patrycja

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:23