StoryEditor

Trzech rolników składa jeden wniosek o dotację na inwestycje w OSiK z ARiMR. Co jeżeli jeden z nich nie zrealizuje inwestycji?

Tylko do dziś ARiMR przyjmuje od rolników wnioski o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Taki wniosek może złożyć rolnik samodzielnie lub z grupą minimum 3 rolników. Wtym drugim przypadku ARiMR dofinansuje nawet do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych. Ale są i ryzyka wspólnego inwestowania.

20.11.2024., 13:23h

Kupowanie maszyn i urządzeń wspólnie przez rolników nie jest niczym nowym, ale w świetle rosnących kosztów produkcji oraz cen rynkowych ma coraz większy sens. Dlatego z roku na rok coraz większa grupa rolników decyduje się na wspólne inwestowanie w sprzęt i użytkowanie go w swoich gospodarstwach.

Zakup maszyny przez grupę minimum 3 rolników

Możliwość dofinansowania takiej inwestycji daje kończący się dziś w ARiMR nabór wniosków o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Grupa minimum 3 rolników może wspólnie złożyć taki wniosek i starać się o dofinansowanie nawet 80 kosztów kwalifikowalnych zrealizowanej inwestycji. To zdecydowanie duża zachęta do wspólnego inwestowania, ale niesie z sobą nie tylko szanse, ale i zagrożenia.

image

Jak przygotować wniosek do ARiMR aby zwiększyć szansę na dofinansowanie? Odpowiada Agata Stachowiak

Co jeśli jedna osoba z trzech wnioskodawców nie zrealizuje inwestycji? 

Podczas ostatniego webinarium top agrar Polska dotyczącego możliwości skorzystania z dotacji na inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska, jeden z uczestników spotkania zapytał naszych ekspertów o to co grozi wszystkim wnioskodawcom w przypadku gdy umowa o dofinansowanie zostanie podpisana z ARiMR przez grupę 3 rolników, a jeden z nich finalnie nie zrealizuje swojej części inwestycji.

- W przypadku inwestycji wspólnej należy pamiętać, że rolnicy wspólnie składający wniosek zobowiązują się do wspólnej realizacji zakresu inwestycji – w tym także każdy z nich powinien ponieść jej koszty proporcjonalnie do planowanego wykorzystania każdej z maszyn w swoim gospodarstwie. Jeżeli zatem jeden z członków wspólnie wnioskującej grupy nie będzie uczestniczył w realizacji inwestycji, nie zostanie ona prawidłowo zrealizowana, a zatem nie będzie podstawy do otrzymania pomocy. Dlatego dobierając osoby do wspólnego wnioskowania trzeba pamiętać, że podejmujemy wspólne zobowiązanie na wiele lat, i od zaangażowania i sumienności każdego z członków grupy zależy wspólny sukces - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. Wspólnej Polityki Rolnej i funduszy unijnych.

image

Dotacje na ochronę klimatu i środowiska z ARiMR. Czy ojciec może z nich skorzystać jeśli planuje przekazanie gospodarstwa synowi?

Ile pieniędzy można dostać za inwestycje w ochronę klimatu i środowiska?

Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach.

Pomoc przyznaje się:

1) w formie:

a) zryczałtowanej ustalonej według kosztów jednostkowych – w przypadku budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych;

b) refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta – w przypadku pozostałych inwestycji oraz kosztów ogólnych.

2) w wysokości:

a) do 65% kwoty stanowiącej sumę:

• iloczynów kosztów jednostkowych budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych, oraz odpowiednio pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,

• kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji,

• kosztów ogólnych stanowiących nie więcej niż 10% sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych,

b) do 80% kosztów kwalifikowalnych w przypadku grupy rolników - na zakup maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne.

 

Fot: Canva

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:13