Kupowanie maszyn i urządzeń wspólnie przez rolników nie jest niczym nowym, ale w świetle rosnących kosztów produkcji oraz cen rynkowych ma coraz większy sens. Dlatego z roku na rok coraz większa grupa rolników decyduje się na wspólne inwestowanie w sprzęt i użytkowanie go w swoich gospodarstwach.
Zakup maszyny przez grupę minimum 3 rolników
Możliwość dofinansowania takiej inwestycji daje kończący się dziś w ARiMR nabór wniosków o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Grupa minimum 3 rolników może wspólnie złożyć taki wniosek i starać się o dofinansowanie nawet 80 kosztów kwalifikowalnych zrealizowanej inwestycji. To zdecydowanie duża zachęta do wspólnego inwestowania, ale niesie z sobą nie tylko szanse, ale i zagrożenia.
Co jeśli jedna osoba z trzech wnioskodawców nie zrealizuje inwestycji?
Podczas ostatniego webinarium top agrar Polska dotyczącego możliwości skorzystania z dotacji na inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska, jeden z uczestników spotkania zapytał naszych ekspertów o to co grozi wszystkim wnioskodawcom w przypadku gdy umowa o dofinansowanie zostanie podpisana z ARiMR przez grupę 3 rolników, a jeden z nich finalnie nie zrealizuje swojej części inwestycji.
- W przypadku inwestycji wspólnej należy pamiętać, że rolnicy wspólnie składający wniosek zobowiązują się do wspólnej realizacji zakresu inwestycji – w tym także każdy z nich powinien ponieść jej koszty proporcjonalnie do planowanego wykorzystania każdej z maszyn w swoim gospodarstwie. Jeżeli zatem jeden z członków wspólnie wnioskującej grupy nie będzie uczestniczył w realizacji inwestycji, nie zostanie ona prawidłowo zrealizowana, a zatem nie będzie podstawy do otrzymania pomocy. Dlatego dobierając osoby do wspólnego wnioskowania trzeba pamiętać, że podejmujemy wspólne zobowiązanie na wiele lat, i od zaangażowania i sumienności każdego z członków grupy zależy wspólny sukces - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. Wspólnej Polityki Rolnej i funduszy unijnych.
Ile pieniędzy można dostać za inwestycje w ochronę klimatu i środowiska?
Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach.
Pomoc przyznaje się:
1) w formie:
a) zryczałtowanej ustalonej według kosztów jednostkowych – w przypadku budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych;
b) refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta – w przypadku pozostałych inwestycji oraz kosztów ogólnych.
2) w wysokości:
a) do 65% kwoty stanowiącej sumę:
• iloczynów kosztów jednostkowych budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych, oraz odpowiednio pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
• kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji,
• kosztów ogólnych stanowiących nie więcej niż 10% sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
b) do 80% kosztów kwalifikowalnych w przypadku grupy rolników - na zakup maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne.
Fot: Canva