StoryEditor

Ubezpieczenia upraw jesienią 2023. Co rolnikom oferuje PZU?

Wszystko wskazuje na to, że w budżecie na 2024 rok środki finansowe na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych pozostaną na takim samym poziomie jak w 2023 roku. Nie ma więc ryzyka, że rolnicy, którzy będą chcieli skorzystać z ubezpieczenia upraw, nie otrzymają polisy z dopłatą. A co oferują zakłady ubezpieczeń iesienią tego roku? Przyglądamy się ofercie PZU.
11.10.2023., 18:10h

Każdego roku liczba niekorzystnych zjawisk pogodowych się nasila. Z „Raportu Klimatycznego 2023” opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że liczba takich zdarzeń (deszcze nawalne, podtopienia, burze, grad, huragany) od 2016 do 2021 roku uległa podwojeniu, a wartość szkód wzrosła ponad trzykrotnie. Gwałtowność wymienionych zjawisk oznacza, że ich przewidywanie jest bardzo mocno ograniczone, a często wręcz nie możliwe. To sprawia, że na podjęcie działań zapobiegawczych zwykle jest zbyt mało czasu, z kolei rozwiązania długofalowe są bardzo kosztowne a w wielu wypadkach wręcz nieosiągalne. Dlatego bezpieczną formą ochrony jest ubezpieczenie zawczasu upraw i nasadzeń. PZU posiada dla producentów rolnych jesienną ofertę ubezpieczeń dotowanych. Dopłaty do składek z budżetu państwa dla wszystkich upraw wynoszą do  65%.

Rolnik sam wybiera zakres ubezpieczenia

Producenci rolni sami mogą wybrać zakres ubezpieczenia. Do wyboru są pojedyncze ryzyka lub całe pakiety. Dla upraw ozimych (zboża, rzepak) eksperci PZU polecają pakiet jesień, obejmujący ryzyko gradu, przymrozków wiosennych oraz ujemnych skutków przezimowania. Ponadto dla upraw ozimych zbóż i rzepaku dostępny jest pakiet 5 ryzyk (huragan, deszcz nawalny, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina) oraz możliwość rozszerzenia ochrony o ryzyko powodzi i suszy. W ramach oferty niedotowanej producenci rolni mogą chronić swoje uprawy również przed ryzykiem ognia.

Można też ubezpieczyć się przed ryzykiem ujemnych skutków przezimowania. Taka ochrona dotyczyć będzie szkód całkowitych powstałych przed 15 kwietnia. W tym wypadku do wyboru dla rolnika będą cztery warianty limitu odpowiedzialności: 10%, 17%, 25% oraz wprowadzonym pierwszy raz do oferty nowym limitem 35%. Limit 35% odpowiedzialności własnej dla ryzyka przezimowania zbóż i rzepaku dla szkód całkowitych powstałych przed 15 kwietnia 2024 r to jedna z trzech nowości, które oferuje w tej jesieni PZU.

Zniesiony został też udział własny w szkodzie w ubezpieczeniach dotowanych z dopłatą do składki z budżetu państwa. Ponadto obniżono również wymogi minimalnej obsady roślin dla żyta ozimego i jęczmienia ozimego przyjmowane do ubezpieczenia w zakresie ryzyka ujemnych skutków przezimowania.

 

Rolnicy otrzymują zniżki i wybierają warunki płatności

Klienci PZU, którzy posiadają ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego w PZU , mają dostęp do promocyjnej stawki w zakresie pakietu jesień i ryzyka gradu przy ubezpieczaniu upraw zbóż ozimych. Ponadto PZU przygotował zniżki na ubezpieczenie odmian rzepaku ozimego z listy 34 gatunków zalecanych przez COBOR (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin).

W ostatnich latach rynek rolny jest pod presją wielu niezależnych od producentów czynników zewnętrznych, co sprawia, że zdarzają się sytuacje, w których rolnicy nie mając wolnej gotówki rezygnują z ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego PZU wprowadził elastyczną formę płatności - bez żadnych dodatkowych kosztów klienci mogą rozłożyć składki na raty lub przesunąć termin płatności nawet na czas po żniwach. 

Sadownicy i producenci owoców miękkich też mogą skorzystać z polis

PZU przygotował również ofertę jesienna skierowaną do producentów owoców, w tym truskawek. To oferta ochrony owoców od ryzyka przymrozków wiosennych i pakietu 5 ryzyk (huragan, deszcz nawalny, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina). Wprowadzono też możliwość ubezpieczenia owoców od ryzyka gradu. Natomiast dla nasadzeń drzew i krzewów owocowych będzie oferowane ubezpieczenie od ryzyka ujemnych skutków przezimowania, pakietu 5 ryzyk i suszy.

Obowiązkowe OC Rolnika

Standardowo PZU proponuje także rolnikom zawarcie polisy w zakresie obowiązkowego OC. Przypomnijmy, że rolnicy (osoby fizyczne) mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Takie ubezpieczenie zawarte w PZU zadziała, gdy rolnik, jego pracownik lub ktoś z jego rodziny wyrządzi szkodę innej osobie podczas pracy w gospodarstwie. To ubezpieczenie OC obejmuje szkody związane m.in. ze wszystkimi pracami w gospodarstwie, obsługą zwierząt, pracami polowymi.

oprac. bcz
Źródło: PZU
Fot. Envato Elements

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. grudzień 2024 06:08