StoryEditor

Ubezpieczenie upraw – czy OWU zostanie skrócone do 3 dni?

Podczas IV posiedzenia, KRIR wnioskował o to, aby zakłady, które korzystają z dotacji do składek miały jednolite Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), a także o to, aby skrócić okres karencji od 3 do maksymalnie 7 dni. Co odpowiedziało MRiRW?

01.08.2024., 11:40h

23 maja odbyło się IV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, podczas której został złożony wniosek o to, aby zakłady korzystające ze składek miały jednolite Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a także o to, aby skrócić czas karencji od 3 do 7 dni.

Zobacz także: Mój Prąd – wkrótce startuje nowy nabór

MRiRW odpowiedziało, że w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń jest już określony katalog zagadnień zarówno merytorycznych, jak i formalnych, które są zgodne z ustawowymi przepisami.

Są to, jak wymienia ministerstwo:

  • rodzaj ubezpieczenia i jego przedmiot,
  • prawa i obowiązki każdej ze stron umowy ubezpieczenia,
  • czas trwania i zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,
  • sposób ustalania i opłacania składki ubezpieczeniowej,
  • suma ubezpieczenia,
  • sposób ustalania szkody.

- Postanowienia OWU stanowią integralną część umowy ubezpieczenia. Każdy zakład ubezpieczeń samodzielnie określa treść OWU – napisano w piśmie.

image

Gospodarstwo z innej gminy za dotacje z Młodego rolnika. Czy to jest możliwe?

Podkreślono również korzyść dla producenta rolnego jest to, że na podstawie zaproponowanych warunków ubezpieczeniowych może wybrać ubezpieczenie, która odpowiada jego potrzebom, a także jest korzystne pod względem ceny, a także zakresu ubezpieczenia.

Ujednolicenie OWU

Dlatego biorąc pod uwagę powyższe, ujednolicenie OWU, spowodowałoby to, że nie zależnie jaki zakład ubezpieczeń został wybrany, zakres umowy byłby taki sam.

- Ograniczyłoby to nie tylko możliwość wyboru przez ubezpieczającego najbardziej odpowiedniej oferty ubezpieczenia, ale również rozwój produktów ubezpieczeniowych. Jednym z postanowień OWU może być określenie zasad stosowania karencji w pewnych rodzajach ryzyk. Związane jest to z tym, że ubezpieczony w momencie zawarcia umowy może mieć wiedzę, że dany wypadek ubezpieczeniowy wystąpi – napisano.

Ministerstwo podkreśla także to, że obecne prognozy pogody pozwalają z dużym prawdopodobieństwem, przewidzieć to co wydarzy się w perspektywie kolejnych 7 dni np. wystąpienie przymrozków.

- Brak zastosowania karencji w takim przypadku spowodowałby przyjęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w odniesieniu do ryzyk pewnych, co jest sprzeczne z istotą umowy ubezpieczenia, zakładającą niepewność stron umowy co do zajścia przewidzianego w umowie wypadku. Dodatkowo art. 812 § 4 Kodeksu cywilnego uprawnia ubezpieczającego do odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą - w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy – napisano w piśmie.

Jeżeli karencja zostałaby skrócona do 7 dni, spowodowałoby to wzrost składek, ponieważ zakład ubezpieczeń musiałby uwzględnić czynniki wynikające z negatywnej selekcji oraz mniejszy wpływ składek wpłynąłby na rozwiązanie umów w razie niezaistnienia wypadku ubezpieczeniowego.

- Taka sytuacja mogłaby negatywnie wpłynąć na rolników zobowiązanych przepisami ustawy do spełnienia obowiązku zawarcia tego ubezpieczenia – zaznaczono.

 

Bernat Patrycja

na podst. KRIR

Fot: A. Okła-Wierzbicka

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 02:59