StoryEditor

UE wznowi negocjacje z Mercosur. Najbliższe już we wrzesniu!

Negocjacje UE z Mercosur wracają po przerwie. Jakie zmiany w handlu i zrównoważonym rozwoju przyniesie nowe porozumienie? Dowiedz się, co jest stawką w tych rozmowach.

30.08.2024., 12:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • UE wraca do negocjacji z Mercosur o strefie wolnego handlu
  • Umowa z Mercosur to „pakt z epoki kamienia łupanego”
  • UE przyspiesza rozmowy mimo oporu rolników we Francji
  • UE ryzykuje w negocjacjach, a Chiny zyskują
  • 20 lat negocjacji nad umową handlową z Mercosur
  • W czym tkwi problem?

Unia Europejska ponownie siada do stołu negocjacyjnego z Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, aby doprowadzić do utworzenia jednej z największych stref wolnego handlu na świecie. Rozmowy zostały wstrzymane z powodu sporów dotyczących zrównoważonego rozwoju, ale teraz mają być kontynuowane.

UE wraca do negocjacji z Mercosur o strefie wolnego handlu

Na początku września Unia Europejska planuje wznowić negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu z państwami Mercosur. Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że główni negocjatorzy spotkają się 5 i 6 września w Brasilii. Ta umowa handlowa mogłaby stworzyć jedną z największych stref wolnego handlu na świecie, obejmująca ponad 715 milionami mieszkańców – 447 milionów z UE oraz 270 milionów z Mercosur.

Zobacz też: UE planuje nowe umowy handlowe z Azją i Indiami. Jakie korzyści dla sektora rolnego?

Według rzecznika Komisji Unia Europejska dąży do tego, aby porozumienie wspierało realizację celów zrównoważonego rozwoju UE i jednocześnie uwzględniało interesy sektora rolnictwa. Jednak wielu przedstawicieli rolnictwa wyraża swoje obawy wobec tego porozumienia.

Umowa z Mercos...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 16:54