Rząd Ukrainy ogłasza plan na lata 2023-2027
Rząd Ukrainy przyjął we wtorek 23 lipca strategię bezpieczeństwa żywnościowego, która będzie obowiązywać do 2027 roku. Główny nacisk położono na wsparcie krajowych rolników, szczególnie poprzez zapewnienie odpowiedniej pomocy humanitarnej i sprzętu rolniczego w celu zapewnienia zasiewów i zbiorów.
Zobacz też: Ukraina bije rekordy eksportu oleju rzepakowego
Ukraina stawia na „mosty zbożowe” i nowe trasy eksportu
Kolejnym kluczowym punktem jest utrzymanie otwartych szlaków handlowych, aby zapewnić eksport zbóż i innych ważnych produktów rolnych. W praktyce oznacza to tworzenie „mostów zbożowych”, takich jak korytarz czarnomorski oraz korzystanie z alternatywnych szlaków transportowych, na przykład przez Dunaj. Kijów dąży także do pogłębienia współpracy z partnerami międzynarodowymi, by wzmocnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe i budować odporne na kryzysy systemy żywnościowe.
Czy Ukraina utrzyma pozycję „spichlerza świata”?
Jak podkreślił premier Denys Szmyhal, przyjęte środki są kluczowe dla utrzymania roli Ukrainy jako „spichlerza świata” i złagodzenia wpływu rosyjskiej agresji na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Według Szmyhala strategia bezpieczeństwa żywnościowego jest również istotnym elementem bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Ma ona na celu ustabilizowanie produkcji rolnej i zabezpieczenie łańcuchów dostaw, pomimo wyzwań związanych z trwającym konfliktem z Rosją.
Źródło: AgraEurope
Fot; AI Chat GPT