StoryEditor

Umowa o wolnym handlu. Negocjacje w sprawie Mercosuru już za moment!

Wraca temat umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur. Organizacje rolnicze alarmują, że jeżeli umowa wejdzie w życie, do UE napłyną tanie i niespełniające norm, narzucanych na europejskich rolników przez Zielony Ład, produkty, które dodatkowo zdestabilizują niektóre sektory rolnictwa.

03.09.2024., 11:37h

Za kilka dni ma dojść do kolejnej rundy negocjacji w sprawie porozumienia z Mercosurem. Z informacji płynących z Brukseli wynika, że istnieje poważna groźba wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej.

Zobacz także: UE wznowi negocjacje z Mercosur. Najbliższe już we wrzesniu!

Umowa handlowa niezgodna z Zielonym Ładem?

- Odkąd UE i państwa Mercosur osiągnęły w 2019 r. porozumienie polityczne w sprawie kompleksowej umowy handlowej, nasze organizacje zdecydowanie się temu sprzeciwiają ze względu na niekorzystne skutki, jakie miałoby to dla naszych producentów, ale także dla środowiska – napisały we wspólnym oświadczeniu europejskie organizacje producentów i przetwórców rolnych.

Organizacje zwracają uwagę, że porozumienie to zasadniczo nie uwzględnia ekologicznych inicjatyw wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu ani zmieniającego się krajobrazu, w jakim obecnie funkcjonuje rolnictwo, w następstwie pandemii Covid-19 i skutków wojny na Ukrainie.

Niestabilne sektory rolnictwa

Zdaniem unijnych rolników i przetwórców wydaje się, że ze względów geopolitycznych oraz w interesie niektórych branż Komisja Europejska jest gotowa przymknąć oko na wpływ, jaki miałaby na niektóre z najbardziej wrażliwych sektorów rolnictwa UE.

Pomimo pewnego dostępu przyznanego produktom UE, takim jak wino, nabiał, oliwa z oliwek, niektóre owoce, warzywa i oznaczenia geograficzne, umowa Mercosur pozostaje niesymetryczna w części dotyczącej rolnictwa, szczególnie wpływając na i tak już niestabilne sektory rolnictwa, takie jak:

  • wołowina,
  • drób,
  • ryż,
  • cukier,
  • etanol.

image

Zwrot podatku rolnego, nie dla każdego! NOWE dopłaty dla rolników - kiedy otrzymają wsparcie?

Kraje Mercosuru nie są w stanie przyjąć tych samych norm produkcji co w UE

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia nawet dysponując dodatkowym instrumentem dotyczącym zrównoważonego rozwoju, którego zakres pozostaje niejasny, jasne jest, że kraje Mercosuru nie są w stanie przyjąć tych samych norm produkcji w gospodarstwach rolnych, do których dąży UE i które narzuca swoim rolnikom.

- Nasze organizacje nie mogą w żadnym wypadku zaakceptować osłabienia norm europejskich ani tego, że jakikolwiek europejski producent będzie karany za przestrzeganie tych norm. Dlatego nie możemy powstrzymać się od powtórzenia naszego zdecydowanego NIE dla takiej umowy – napisały europejskie organizacje reprezentujące sektor drobiarski (AVEC), cukrowy (CIBE, CEFS) oraz Copa-Cogeca.

 

WK

Fot: Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. wrzesień 2024 11:49