Europosłowie wybrali Ursulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej na kolejną kadencję. W głosowaniu, które odbyło się w czwartkowe popołudnie, 401 z 720 posłów do Parlamentu Europejskiego zagłosowało za von der Leyen. Co najmniej 284 głosy oddano przeciw 65-latce, a 15 wstrzymało się od głosu. 20 europosłów albo oddało pusty głos, albo w ogóle nie głosowało.
W czwartek rano Von der Leyen wygłosiła do parlamentarzystów przemówienie – prawdopodobnie najważniejsze w jej karierze politycznej. Wyraźny wynik daje von der Leyen mandat do ubiegania się o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej .
„Dobrobyt i konkurencyjność” zamiast Zielonego Ładu?
Von der Leyen przedstawiła najważniejsze punkty ewentualnej drugiej kadencji przewodniczącej Komisji. Zdaniem von der Leyen „dobrobyt i konkurencyjność” będą najważniejszymi kwestiami na najbliższe pięć lat w UE.
Von der Leyen podkreśliła cel, jakim jest ograniczenie emisji CO 2 w UE o 90% do 2040 r. w ramach Zielonego Ładu. Von der Leyen chce teraz to osiągnąć za pomocą „czystego porozumienia przemysłowego”, co jest sygnałem, że gospodarka będzie odgrywać bardziej centralną rolę w programie UE na rzecz zrównoważonego rozwoju niż wcześniej.
Co von der Leyen planuje dla rolnictwa?
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata po 2027 r. to projekt polityki rolnej na nadchodzącą kadencję wyborczą do UE. Na początek von der Leyen chce przedstawić nową Europejską strategię dla rolnictwa i sektora spożywczego w ciągu pierwszych 100 dni swojej kadencji.
Podstawą będą wyniki Strategicznego Dialogu Rolnego, na który zaprosiła rolników w zeszłym roku. Komisja Europejska obiecała wówczas wyniki do końca tego lata.
Von der Leyen obstaje przy wsparciu dochodów
- Będę pracować nad zapewnieniem rolnikom godziwych dochodów. Nikt nie powinien być zmuszany do sprzedaży dobrej żywności poniżej kosztów produkcji – powiedziała von der Leyen w Strasburgu.
W 30-stronicowym dokumencie – manifeście wyborczym von der Leyen – zobowiązuje się „zawsze bronić wsparcia dochodów europejskich rolników”.
Plan klimatyczny dla rolnictwa
Von der Leyen chce bardziej niż dotychczas stawić czoła problemom zmian klimatycznych, zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa.
- Musimy zrobić więcej, aby lepiej przygotować rolnictwo na skutki zmian klimatycznych. Dlatego przedstawię plan dla rolnictwa, który ma uporać się z niezbędną adaptacją do zmian klimatycznych – powiedziała von der Leyen w Strasburgu.
Zieloni za FDP przeciwko von der Leyen
Jeszcze przed głosowaniem było jasne, że von der Leyen może liczyć na wiele głosów ze strony chadecko-konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej, Socjaldemokratów i liberalnej grupy Odnów Europę.
Niemieccy członkowie FDP Renew najwyraźniej odmówili głosowania na von der Leyen.
- My, Wolni Demokraci, prowadziliśmy kampanię na rzecz zmian mających na celu wzmocnienie Europy. Jednak program pani von der Leyen przebiega w dużej mierze bez zmian – powiedziała "Der Spiegel" przewodnicząca delegacji FDP, Marie-Agnes Strack-Zimmermann.
Niemieccy Zieloni poparli w głosowaniu von der Leyen.
- Cele rolne, które pani von der Leyen sformułowała dziś przed Parlamentem, brzmią dobrze – powiedział Martin Häusling, unijny polityk rolny z ramienia Zielonych, chwaląc przemówienie von der Leyen.