StoryEditor

Utopia czy realistyczny plan? Dr Jerzy Plewa [FELIETON]

Świat stoi przed wyzwaniem zapewnienia rozwoju gospodarczego bez niszczenia przyrody. Wartość usług ekosystemowych, jakie otrzymujemy na świecie dzięki różnorodności biologicznej, szacowana jest na 115 bln euro rocznie. Obecnie ponad połowa światowego PKB jest zagrożona z powodu utraty zasobów przyrody. Od 1970 r. liczebność populacji dzikich zwierząt na świecie zmniejszyła się o ok. 69%. W UE stan 81% siedlisk jest niezadowalający lub zły.
26.12.2023., 07:34h

UE finalizuje proces przyjęcia prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law – NRL), którego ostateczne zatwierdzenie przewidziano na luty 2024 r. Rozporządzenie ma na celu objęcie skutecznymi metodami odbudowy zasobów przyrody 20% unijnych obszarów lądowych i morskich do 2030 r. oraz wszystkich obszarów zdegradowanych do 2050 r.

Proponowane prawo budzi tyle kontrowersji, że zostało okrzyknięte "zieloną kością niezgody". Środowiska konserwatywne i rolnicze protestują, nazywając je zamachem na rolnictwo, który podważy jego konkurencyjność i spowoduje wzrost cen żywności. Rolnicy będą głównymi poszkodowanymi, poniosą ogromne koszty i ograniczy im się możliwość swobodnego korzystania z zasobów ziemi, będących ich prywatną własnością.

Przeciwnie, naukowcy i ekolodzy dowodzą, że odbudowa przyrody to jedna z najlepszych inwestycji, a korzyści z niej płynące są dziesięć razy większe niż koszty. Rolnictwo i ochrona środowiska mogą być realizowane równocześnie, oferując korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Przykładem mogą być inwestycje w rekultywację terenów podmokłych, które poprawiają jakość gruntów i wody oraz odporność upraw na choroby.

W Europie korzyści gospodarcze płynące np. z obszarów Natura 2000 szacuje się na 200–300 mld euro rocznie, a ok. 4,4 mln miejsc pracy bezpośrednio zależy od utrzymania zdrowych ekosystemów.

Spór wokół NRL odzwierciedla głębszy konflikt między natychmiastowymi interesami ekonomicznymi a długoterminową ochroną środowiska. Rozwiązanie dylematu stojącego przed współczesnymi społeczeństwami: jak pogodzić ekonomiczny rozwój z niezbędną ochroną naszej planety, wymaga otwartego dialogu, długofalowej wizji, dobrze zaplanowanych inwestycji i innowacji oraz adekwatnego wsparcia ze środków publicznych, łagodzących obciążenia rolników. Na razie zamiast determinacji w znalezieniu kompromisu obserwujemy burzliwy spór, mający raczej charakter polityczno-populistyczny.

Dr Jerzy Plewa

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:02