W połwie października pisalismy o powracjaącym problemie związnaym z brakiem dopłat do utylizacji folii rolniczej.
Zobacz więcej TUTAJ: Utylizacja folii rolniczych. Będą dopłaty dopiero z nowym budżetem na 2025 rok?
Nie będzie naboru wniosków
We wrzesniu br. KRIR zwrócił się do NFOŚiGW i na tematen moment Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział, że nie planuje kolejnego ogłoszenia naboru na rok 2024.
- Niemniej jednak, po zakończeniu realizacji przedsięwzięć w ramach już zawartych umów o dofinansowanie, Fundusz dokona rozeznania zapotrzebowania na wsparcie finansowe i rozważy celowość kontynuacji Programu – dodano w piśmie.
Również w iumieniu rolników wystąpilismy do NFOŚiGW o wyjasnienie tej kwestii, która jest niezwyke ważna dla rolników. Przypominamy co otrzymaliśmy w odpowiedzi:
Następnie jako redkacja wystąpiliśmy również do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z pytaniem, czy taka pomoc będzie jednak planowana, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na takie działanie ze strony rolników.
- Co do zasady, program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” miał na celu jednorazowe, interwencyjne sfinansowanie usunięcia odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolniczych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Zwracam uwagę, że za zagospodarowanie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej odpowiedzialny jest podmiot prowadzący tę działalność i wytwarzający odpady. Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, w szczególności folie rolnicze, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Po rozliczeniu wszystkich zawartych umów o dofinansowanie, NFOŚiGW dokona rozeznania zapotrzebowania na wsparcie finansowe kolejnych przedsięwzięć i rozważy celowość kontynuacji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Uruchomienie kolejnego naboru wniosków uwarunkowane będzie natomiast dostępnością środków w budżecie na realizację tego programu oraz określeniem wpływów do NFOŚiGW które będą mogły być redystrybuowane na ten cel - informuje NFOŚiGW.
NFOŚiGW zdania nie zmienia
17 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział w piśmie, że jest gotowy na uwagi i spostrzeżenia, kto re dotyczą realizacji programów priorytetowych, a także że podejmuje ciągłą analizę zgłaszanych propozycji.
- Co do zasady, ww. program miał na celu jednorazowe, interwencyjne sfinansowanie usunięcia odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolniczych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Za zagospodarowanie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej odpowiedzialny jest podmiot prowadzący tę działalność i wytwarzający odpady. Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, w szczególności folie rolnicze, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Program priorytetowy „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” stanowić ma natomiast pomoc w realizacji obowiązków rolników w zakresie zgodnego z prawem zagospodarowania odpadów pochodzących z prowadzonej przez nich działalności - czytamy w piśmie.
Jak widzimy odpowiedź niewiele różni się od tej, którą otrzymaliśmy od NFOŚIGW na początku miesiąca..
Jest szansa na nowy nabór do utylizacji folii rolniczych?
Ale jest szansa na ponowny nabór, zgodnie z tym, o czym wcześniej informowano NFOŚiGW, po dokonaniu rozliczeń wszystkich zawartych umów o dofinansowanie, ma dokonać rozeznania na zapotrzebowanie wsparcia finansowego na kolejne przedsięwzięcia i rozważy celowość kontynuacji programu, który ma pomóc z utylizacji folii rolniczych.
Jednak uruchomienie kolejnego naboru, związane będzie z dostępnością środków w budżecie.
Bernat Patrycja
Fot: Pixaby