- Ubezpieczenia obowiązkowe, czyli te związane z uprawami, OC rolnika i budynków powinny być traktowane nie tylko jako konieczność ale też jako coś co działa i minimalizuje potencjalne straty – podkreślał Maciej Piskorski z banku BNP Paribas – partnera naszego Forum Rolników i Agrobiznesu.
3,21 mld zł – tyle pieniędzy wypłacono rolnikom z tytułu ubezpieczeń od zjawisk pogodowych w latach 2008-2018.
- W tym roku popyt przewyższył podaż. Dużo więcej rolników chciało się ubezpieczyć i niestety część została odesłana z przysłowiowym kwitkiem – mówił Prelegent. To pokazuje z jednej strony świetne podejście rolników, że chcą się ubezpieczać, a z drugiej strony okazuje się, że środków nie dla wszystkich wystarcza. Podkreślał również, że w przyszłości potrzebne jest też rozwiązanie ubezpieczeń zwierząt.
- Wiemy, że maszyny potrafią się zapalić w trakcie żniw, a to już nie są małe wydatki – mówił Piskorski i zachęcał również do dobrowolnego ubezpieczania swoich maszyn, a także od nieszczęśliwych wypadków.
- Dzięki łatwemu zabezpieczeniu kredytu 80% kwoty inwestycji może zostać pokryte. Co ważne, jest to ukłon ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nawet komisarza Wojciechowskiego, finansowanie działalności bieżącej jest dostępne na chwile obecną do końca roku. Wiem, że MRiRW złożyło prośbę do Komisji Europejskiej o przedłużenie o kolejne kilka miesięcy – mówił przedstawiciel BNP Paribas. - W tym przypadku jest jeszcze jedna wartość dodana. Przez pierwsze 12 miesięcy jest dopłata do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych – dodał.
Sprostanie strategii Zielonego ładu
Od rolników oczekuje się w tej chwili, aby sprostali zagadnieniom, które zawarte są m. in. w strategii Zielonego Ładu. W tym kontekście Piskorski podczas prelekcji mówił o nowej propozycji podejścia do badania gleb.
Ponadto zdaniem Piskorskiego, adoptowanie się do strategii Zielonego ładu nie do końca wiedząc, czy i jaki mam skład gleby aby stosować odpowiednie nawożenie jest słuszne.
- Ważne jest aby glebę w kompleksowy i dość częsty sposób badać. To pozwoli nam zminimalizować stosowanie nawozów, do którego będziemy zmuszeni bądź zachęceni przez politykę Zielonego Ładu – mówił podczas Forum.
Na jakim poziomie jest wykorzystywane rolnictwo precyzyjne przez gospodarstwa rolne? – to kolejna część badania, o którym mówił nasz Prelegent. W tym przypadku, również duże gospodarstwa rolne wysuwają się na prowadzenie.
- Podczas dzisiejszego Forum dużo było mówione o wsparciu małych gospodarstw. Super, wspierajmy te gospodarstwa małe, ale musimy w jakiś sposób dać im narzędzia i pewne rozwiązania, wiedzę oraz pewien sposób użytkowania tej wiedzy – mówił Piskorski.
Przedstawił on rozwiązanie opracowane przez ich Bank, a mianowicie chodzi o portal agronomist.pl, który został stworzony wspólnie z przedsiębiorcami rolnymi oraz przetwórcami tak, aby odpowiadał na ich potrzeby i wspierał rozwój biznesu.
– Na portalu znajdziemy zarówno precyzyjną prognozę pogody, jak i monitoring satelitarny pól. To są właśnie przykłady rolnictwa precyzyjnego, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Nie uważam, że są to rozwiązania tylko i wyłącznie dla największych gospodarstw – mówił i podkreślił, że z tych rozwiązań powinny korzystać coraz bardziej gospodarstwa małe. Ponadto coraz więcej kobiet korzysta z portalu i jest zainteresowanych prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Wszyscy wiedzą, a jednak…
Prelegent na koniec przedstawił osiem zasad, którymi powinni kierować się rolnicy, które przez lata działalności finansującej rolnictwo, cały czas się przeplatają, zwłaszcza w ostatnim roku:
- Planuj ambitnie ale z głową
- Gospodarstwo rolne i domowe to dwie różne rzeczy
- Wybieraj ostrożnie partnerów biznesowych
- Monitoruj stale sytuację swojego gospodarstwa i otoczenie, w którym funkcjonujesz
- Nie czekaj z informacją, gdy zaczynają się problemy
- „Dwie Kieszenie”: pieniądze na bieżące wydatki i na inwestycje
- Unikaj „szybkich” kredytów, gdyż często okazują się dużo droższe
- Ubezpieczaj jak najwięcej majątku w celu uniknięcia strat