StoryEditor

GAEC, dobrostan, inwestycje: ważne zmiany w Planie Strategicznym!

Na koniec listopada 2023 roku Komitet Monitorujący PS WPR przyjął aż 26 uchwał zmieniających zasady udzielania wsparcia ze środków unijnych w obecnym okresie. Zmiany dotyczą i dopłat bezpośrednich, i pomocy inwestycyjnej.
27.01.2024., 07:46h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Więcej dla producentów ziemniaków skrobiowych
  • GAEC 6 – łatwiej spełnić obowiązki
  • GAEC 7 bez trzech upraw?
  • Zmiany w ekologii
  • Wyższe stawki ONW dla hodowców
  • Inwestycje poprawiające dobrostan – co zdecyduje o kolejności?
  • Inwestycje zwiększające konkurencyjność
  • Inwestycje służące ochronie środowiska
  • Czekamy na przepisy krajowe

To już kolejny pakiet zmian do uruchomionego w 2023 roku Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, czyli programu finansującego w obecnym okresie i dopłaty bezpośrednie (w tym ekoschematy), i pomoc inwestycyjną znaną dotychczas z PROW.

Nie są to pierwsze zmiany – już w ubiegłym roku Komitet proponował cały szereg ulepszeń, nie wszystkie jednak udało się ostatecznie wdrożyć. Bo nie o wszystkim może zdecydować sam Komitet Monitorujący. Przyjęte propozycje zmian wymagają w większości uzyskania zgody Komisji Europejskiej, co jak pokazały doświadczenia z ubiegłego roku, nie zawsze jest tylko formalnością. Przyjrzyjmy się jednak najciekawszym propozycjom.

Więcej dla producentów ziemniaków skrobiowych

Do 384 euro/ha ma być podniesiona szacowana wysokość pomocy dla producentów ziemniaków skrobiowych – zmiana ta ma obowiązywać już od 2024 roku. Nie oznacza to wcale, że na tę pomoc będzie przeznaczona większa pula środków z budżetu Planu Strategicznego WPR.

Zmiana ta jest skutkiem głównie drastycznego zmniejszenia powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych w Polsce. Według danych ARiMR jeszcze w 2021 roku powierzchnia uprawy ziemniaków skrobiowych wyniosła 33 tys. ha, a już rok później, w 2022 roku było to tylko 24 tys. ha. Według wniosków obszarowych za 2023 rok, zainteresowanie uprawą ziemniaków skrobiowych nadal spada, gdyż do płatności zgłoszono 23,3 tys. ha.

Z tego powodu bez dokładania dodatkowych funduszy możliwe jest podniesienie szacowanych stawek pomocy w kolejnych latach, a ze względu na brak dolnego poziomu płatności i obowiązujący mechanizm ustalania corocznej kwoty wsparcia w zależności od deklarowanej powierzchni, w przypadku zwiększenia zainteresowania uprawą ziemniaków skrobiowych w kolejnych latach nie ma ryzyka przekroczenia budżetu (oczywiście, w takim wariancie stawka płatności będzie niższa od szacowanych 384 euro/ha).

Dla porównania warto dodać, że w 2023 roku stawkę płatności do ziemniaków skrobiowych wyliczono na poziomie 1501,05 zł/ha, przy zastosowaniu ubiegłorocznego kursu wymiany euro i nowej proponowanej stawki, płatność ta wyniosłaby ok. 1770 zł/ha.

GAEC 6 – łatwiej spełnić obowiązki

To już drugie podejście do uproszczenia wymagań w zakresie normy GAEC 6 – czyli wymaganej okrywy na 80% gruntów ornych w okresie zimowym.

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:39