StoryEditor

Wiktor Szmulewicz: "Politycy europejscy muszą odzyskać zaufanie rolników, które jest mocno nadszarpnięte"

Podczas dzisiejszej konferencji w resorcie rolnictwa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR wymienił najważniejsze dla rolników czynniki, które wymagają uwagi. Nie zabrakło również podziękowań dla rolników, Izb Rolniczych i firm transportowych zaangażowanych w pomoc dla powodzian. Lista wyzwań długa, a jakie pomysły na zmiany i odzyskanie zaufania?

30.10.2024., 19:16h

- Stajemy w obliczu różnych niespotykanych sytuacji, które się skumulowały. W rolnictwie, ale i nie tylko. Obok nas toczy się w Europie wojna. Mamy zakłócenia w przepływie różnych rynków, towarów. Mamy również ogromne wzrosty kosztów i zmieniający się w bardzo szybkim tempie klimat. Rolnicy Europy są zatroskani o swoją przyszłość. Zwłaszcza o to, żeby ludzie młodzi, następcy chcieli na gospodarstwach dalej pracować. To nie jest tylko problem Polski, ale te problemy dotykają praktycznie całej Europy. Dobrze, że wysiłki naszego rządu pod kierownictwem pana ministra przyśpieszają wypłaty zobowiązań dla rolników - mówił dzisiaj Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR podczas konferencji w ministerstwie rolnictwa. 

O kwotach, które trafiły już na poczet zaliczek dopłat bezpośrednich pisaliśmy w artykule: 

Zaliczki dopłat bezpośrednich: 5,4 mld zł na kontach rolników. Kto już dostał pieniądze?

Lista 10 najważniejszych punktów dla rolników

Prezes KRIR zaznaczył, że Izba wypracowała 10 najważniejszych puntów, które wymagają uwagi i skupienia, aby rolnictwo w najbliższym czasie i w latach późniejszych się rozwijało. Wyzwań jest sporo i każdy rolnik o tym wie, jak trudno jest prowadzić rentowną produkcję rolną, tym bardziej, że kłody spod nóg raczej nie są zabierane, tylko dokładane kolejne. 

- Wyzwań mamy naprawdę dużo. Politycy europejscy muszą odzyskać zaufanie rolników, które jest mocno nadszarpnięte. Decyzje, które zapadają często bez dialogu z rolnikami, przez co czasami są te protesty. Rolnictwo na pewno jest gotowe do zmian, ale muszą być to zmiany, które nie będą uderzały bezpośrednio w produkcję rolną, w opłacalność produkcji rolnej. Bo jeśli nie, to nikt nie zmusi naszych następców żeby na tej ziemi mieli pozostać i tą produkcję dalej prowadzić. Musi być wyważony program, który utrzyma nadal Europę jako lidera produkcji żywności najlepszej na świecie, której poszukuje cały świat. Trzeba wprowadzać zmiany, które będą chroniły bardziej glebę, klimat. Ten rozwój jednak ma nie powodować zmniejszenia produkcji rolnej. Nie może się też tylko produkcja rolna opierać na subwencjach, różnych dotacjach. Musimy uregulować rynek. Łańcuchy żywnościowe i pozycje rolnika, w tym łańcuchu - wymieniał Szmulewicz. 

Według prezesa KRIR powinien powstać lepiej opracowany program i fundusz, dzięki któremu będzie można w szybki sposób pomóc rolnikom w sytuacjach kryzysowych. 

Pomoc dla powodzian: podziękowania dla Izb Rolniczych, rolników i firm transportowych

Prezes Szmulewicz podziękował prezesom wojewódzkich Izb Rolniczych, które włączyły się w pomoc dla potrzebujących rolników. 

- Na dzisiaj dojechało do powodzian około 200 samochodów ciężarowych, w większości o ładowności około 25 t. Jest to ogromna ilość. Chcę podziękować rolnikom za to, że potrafią, chociaż kłopotów mają wiele, w tych sytuacjach trudnych dzielić się z rolnikami tym co mają. Na dzisiaj są jeszcze zbiórki pieniężne i inne - podkreślił i podziękował Izbom za organizację pomocy. 

Z kolei na Facebooku KRIR znajduje się uzupełnienie wypowiedzi prezesa KRIR w resorcie rolnictwa. 

- Dzięki wielkiemu zaangażowaniu izb rolniczych oraz firm transportowych udało się zrealizować łącznie ponad 167 transportów z niezbędnymi zasobami, które pomogą rolnikom przetrwać ten trudny czas i przywrócić produkcję. Transporty zawierały różnorodne materiały, od pasz dla zwierząt, siana, sianokiszonki i zbóż, aż po materiał siewny, środki do dezynfekcji oraz produkty niezbędne do naprawy zniszczonej infrastruktury rolniczej. Poszczególne izby wojewódzkie dostarczyły także narzędzia, folie, środki czystości, opał oraz osuszacze i inne środki budowlane. Pomoc ta stanowi ważny krok w odbudowie gospodarstw i jest wyrazem solidarności oraz wspólnej odpowiedzialności za rolnictwo. Pomoc nadal jest organizowana. W imieniu własnym i Zarządu dziękuję wszystkim delegatom i pracownikom, którzy włączyli się w pomoc i wsparli rolników z zalanych terenów w tym trudnym dla nich momencie. Dziękuję także Izbie Rolniczej w Opolu oraz Dolnośląskiej Izbie Rolniczej za zaangażowanie w koordynację pomocy najbardziej poszkodowanym - czytamy na FB Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. styczeń 2025 23:06