Okazało się, że obowiązujące przepisy i orzecznictwo sądów administracyjnych są tak absurdalne, że zobowiązują inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę(!) takiego naziemnego zbiornika. Wynika to z art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane, gdzie takich zbiorników nie wymieniono enumeratywnie do zgłoszenia. Także orzecznictwo WSA i NSA urządzenia te traktowało jako tymczasowe obiekty budowlane lub kontenerowe stacje paliw, które wymagają dopełnienia skomplikowanych procedur. Inaczej ich posadowienie traktowane było jako samowola budowlana.
W tej groteskowej sprawie na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej pisemnie interweniowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jeszcze wcześniej o zmianę przepisów wnioskowała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Samorząd rolniczy domagał się zmian w Prawie budowlanym. Interwencja KRIR okazała się skuteczna.
Ministerstwo Rozwoju poinformowało KRIR, że 18 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz. 471), która reformuje proces inwestycyjno-budowlany w zakresie procesu budowlanego.
Zakłada ona, m.in...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Wreszcie zbiorniki na paliwo do 5 m3 bez pozwolenia i zgłoszenia!
Niemal rok temu w majowym, papierowym wydaniu naszego magazynu zamieściliśmy reportaż pt. „Zbiornik na paliwo na pozwolenie”. Przedstawiliśmy w nim rolnika, który w ramach PROW chciał zakupić dwupłaszczowy, plastikowy zbiornik do magazynowania paliwa w gospodarstwie o pojemności 2500 l.