StoryEditor

Wycofanie się z odrolnienia działki – czy jest możliwe?

Wyłączenie z produkcji użytków rolnych jest możliwe po uzyskaniu odpowiedniej decyzji. Z takim działaniem łączy się jednak uiszczenie odpowiednich opłat. Czy jest możliwe wycofanie się z odrolnienia działki bez poniesienia dodatkowych kosztów?

Mikołaj Pomin
04.02.2025., 09:22h

Pytanie Czytelnika: Decyzja o wyłączenie części działki z produkcji rolniczej określa bardzo wysokie opłaty i należności, na które mnie nie stać. Do faktycznego odrolnienia na szczęście jednak nie doszło. Czy mogę z niego zrezygnować bez zobowiązań finansowych?

Wycofanie się z odrolnienia działki

Szczęśliwie dla Czytelnika procedura wyłączania gruntów z produkcji rolniczej podzielona jest na dwa etapy. Szczegółowe regulacje dotyczące tego zagadnienia zawarte są obowiązującej od 30 lat ustawie z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. DzU 2024.82). Zasadniczo zatem, wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także innych gruntów, szczegółowo wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2–10 ustawy przeznaczonych na cele nierolnicze, może nastąpić po wydaniu odpowiedniej decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

Przeczytaj także: Budowa domu na działce rolnej – czy to jest możliwe?

Pierwszym etapem odrolnienia jest uzyskani...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. luty 2025 15:01