StoryEditor

Zdjęcie geotagowane tylko dla chętnych! Decyzja należy do państw członkowskich

Komisja Europejska w ramach upraszczania Wspólnej Polityki Rolnej przyjęła wniosek dotyczący dobrowolnego stosowania zdjęć geotagowanych. Czy tak już pozostanie?
15.07.2024., 13:04h

Większa elastyczność dla administracji krajowej

W ubiegłym tygodniu wniosek Komisji Europejskiej dotyczący dobrowolnego stosowania przez państwa członkowskie zdjęć opatrzonych znacznikami geograficznymi uzyskał pozytywną opinię przedstawicieli krajowych, tym samym otrzymując zielone światło do jego przyjęcia. Wniosek w formie aktu wykonawczego, zapewnia większą elastyczność we wdrażaniu narzędzi WPR dla administracji krajowych. To kontynuacja działań KE w ramach uproszczenia WPR w związku z protestami rolników w całej Europie.

Zdjęcia geotagowane nie będą obowiązkowe

Państwa członkowskie, a przede wszystkim rolnicy, wymieniają szereg trudności, jaki pojawił się w pierwszym roku wdrażania obecnej wspólnej polityki rolnej. Komisja pracowała nad tym, żeby zmienić i wyjaśnić kilka przepisów, aby zmniejszyć obciążenie administracyjne dla rolników i administracji krajowych.

Jedna z obaw rolników dotyczyła wymogów związanych z wykorzystaniem zdjęć oznaczonych geograficznie od 1 stycznia 2027 r. w ramach systemu monitorowania obszarów uprawnych. Projekt wniosku Komisji objęty był konsultacjami społecznymi od 11 czerwca do 9 lipca, po czym został przedstawiony do zaopiniowania państwom członkowskim na posiedzeniu komisji.

Po co zdjęcia geotagowane?

System monitorowania obszarów (Area Monitoring System) opiera się na zautomatyzowanej analizie zdjęć satelitarnych z programu Copernicus i ma na celu ograniczenie kontroli gospodarstw rolnych, pomoc rolnikom w uniknięciu błędów i kar oraz ułatwienie sprawozdawczości. Jest on częścią systemu zarządzania i kontroli, który ma zostać wprowadzony przez wszystkie państwa członkowskie w celu sprawdzania wniosków o płatności bezpośrednie w ramach WPR i zgodności z wymogami kwalifikowalności do różnych interwencji.

image

Co się najbardziej opłaca: wymieszanie słomy z glebą, sprzedaż słomy czy wymiana za obornik?

Problemy techniczne

Geotagowanie miało pozwolić uniknąć wizyt terenowych u rolników i zmniejszyć koszty ponoszone przez administracje krajowe. Jednak rolnicy i państwa członkowskie postrzegają to rozwiązanie jako uciążliwe i skomplikowane do wdrożenia.

Jak wykazała poprzednia wstępna ankieta dotycząca uproszczenia, połowa respondentów ubiegających się o wsparcie w ramach WPR nie korzysta z urządzeń mobilnych do zdjęć oznaczonych geograficznie. Spośród 50% osób korzystających z urządzeń mobilnych w tym celu, około połowa ma z tym problemy, ponieważ uważają, że jest to czasochłonne, niełatwe w użyciu lub brakuje im informacji zwrotnych na temat dokładności dostarczonego zdjęcia.

W związku z tym Komisja proponuje zniesienie obowiązku korzystania przez państwa członkowskie z geotagowanych zdjęć w systemie monitorowania obszarów. Zgodnie z propozycją Komisji, państwa członkowskie będą miały możliwość zwrócenia się do rolników o wykorzystanie zdjęć z geotagami lub innych danych uznanych za równoważne.

Niemniej to państwa członkowskie odgrywają kluczową rolę w ograniczeniu biurokracji dla rolników, dlatego KE zastrzega, że wszystkie uproszczenia muszą być przeprowadzane w ścisłej współpracy z administracjami krajowymi i samymi rolnikami.

źródło: Komisja Europejska

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:11