Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników.
- Będzie propozycja bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników – zapowiada komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z Katarzyną Szymańską – Borginon dziennikarką RMF FM w Brukseli.
Co chce zmienić KE w Zielonym Ładzie?
Jak donosi RMF FM, Komisja Europejska planuje wprowadzić następujące zmiany:
- brak kar dla rolników, którzy w tym roku nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych co oznacza wypłatę pełnych dopłat bezpośrednich,
- odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów,
- przeniesienie ugorowania z obowiązkowych GAEC-ów do dobrowolnych płatnych eko-schematów,
- złagodzenie rygorów dotyczących stosowania płodozmianu, każdy kraj będzie mógł wybrać okres na stosowanie płodozmianu,
- złagodzenie rygorów dotyczących stosowania okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska,
- gospodarstwa do 10 hektarów będą wyłączone z kontroli spełniania warunków środowiskowych (w Polsce gospodarstwa do 10 hektarów to 3/4 wszystkich gospodarstw rolnych).
Zmiany legislacyjne będą obowiązywać od 2025 r. do 2027r. czyli do końca obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Komisja Europejska zaprzecza słowom komisarza Wojciechowskiego
Tymczasem jak donosi Polsat News, Komisja Europejska odcięła się już od słów Janusza Wojciechowskiego.
- Komisarz Wojciechowski wypowiadał się jako osoba prywatna, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji. Jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy jednego i drugiego – napisano w komunikacie cytowanym przez Polsat.
O tym, że polski rząd prowadzi z Komisja Europejską rozmowy w sprawie złagodzenia Zielonego Ładu mówił dziś w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Dążymy do ograniczenia Zielonego Ładu. Złożyliśmy wniosek o zaprzestanie ugorowania w 2024 r., a w przyszłym roku przeniesienia go na rzecz dobrowolnych ekoschematów. W kwestii handlu proponujemy wprowadzenie kontyngentów dla produktów wrażliwych. Nieustannie negocjujemy z Ukrainą dążąc do porozumienia bilateralnego - mówił szef MRiRW.
Janusz Wojciechowski będzie jutro w Sejmie?
Z kolei korespondentka TVP w Brukseli poinformowała, że o szczegółach zmian już jutro poinformuje komisarz Janusz Wojciechowski.
– W czwartek komisarz Wojciechowski ma przedstawić propozycje dotyczące rolników na parlamentarnej komisji ds. UE w Sejmie. W przyszłym tygodniu zajmie się nimi kolegium unijnych komisarzy – mówiła na antenie TVP Info Dorota Bawołek.
Czy do takiego wystąpienia dojdzie nie jest na razie pewne. Z informacji na stronie internetowej Sejmu wynika, że jutrzejsze posiedzenie sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej z udziałem J. Wojciechowskiego zostało odwołane.
Poprosiliśmy komisarza Wojciechowskiego o komentarz do całej sprawy. Jak tylko go otrzymamy, znajdzie się on w tym artykule poniżej.