Zmiana klasyfikacji gruntów
W połowie kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o wyjaśnienie, na jakiej podstawie zostaje zmieniona klasyfikacja gruntów przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zobacz także: Jaki ekoschemat można łączyć z planem rolno-środowiskowo-klimatycznym (PRSK)?
W piśmie KRIR zaznacza, że rolnicy, wypełniając w aplikacji eWniosekPlus, wniosek o płatności bezpośrednie otrzymują komunikat, że jeśli przez 5 lat deklarowali nieprzerwanie na danej działce TUZ lub uprawę, która kwalifikuje się do TUZ, to spowoduje to zmianę kwalifikacji gruntu na trwały użytek zielony.
Ingerencja w prawo własności rolników
- Automatyczna zmiana kwalifikacji gruntów jest postrzegana przez rolników jako ingerencja w prawo własności i bezprawne działanie pomniejszające ilość gruntów ornych w gospodarstwie w kraju - zaznaczono w piśmie.
Ministerstwo Rolnictwa wyjaśniło, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, państwa członkowskie Unii Europejskiej, muszą w swoich planach strategicznych WPR określić definicję trwałych użytków zielonych. W określeniu tej definicji trzeba zabrać pod uwagę ust. 3 lit. C, gdzie trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe oznaczają grunty, które są wykorzystywane do uprawy pastewnych roślin, czy traw, które rozsiewają się naturalnie. Oraz które nie było objęte płodozmianem przez okres pięciu lat lub więcej.
Kiedy grunty orne zmieniają się w TUZ?
Dlatego też Agencja aktualizuje w oparciu o deklarację rolnika.
- Jeżeli na działce przez pięć kolejnych lat deklarowane będą uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), w szóstym roku działka ta będzie klasyfikowana jako TUZ, o ile zadeklarowana w szóstym roku uprawa będzie również np. trawą na gruntach ornych. Jedynie wysianie innych niż wymienione powyżej upraw przerywa klasyfikację danej działki jako TUZ – czytamy w odpowiedzi.
Bernat Patrycja
na podst. KRIR i MRIRW
Fot: Walerowska