StoryEditor

Zmiana limitów dla mykotoksyn w zbożach i paszach. Co to oznacza dla rolników?

W zeszłym roku informowaliśmy o wprowadzeniu nowych, bardziej rygorystycznych limitów dla mykotoksyn w zbożach, a w tym kukurydzy. Ile one wynoszą i jak rolnicy mają sprostać tym wymaganiom?

01.02.2025., 11:00h

W czerwcu 2024 roku pisaliśmy, że od 1 lipca  zaczną obowiązywać nowe przepisy Komisjii Europejskiej o dopuszczalnej zawartości mykotoksyn w zbożach i produktach zbożowych. Komisja Europejska (KE) wprowadziła niedawno zmiany w maksymalnych poziomach mykotoksyny deoksyniwalenolu (DON) w żywności rozporządzeniem Komisji (UE) 2024/1022 zmieniającym rozporządzenie (UE) 2023/915, ale również rozporządzenie w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów toksyn T-2 i HT-2 w żywności. Więcej o tym TUTAJ: Mykotoksyny w zbożach i kukurydzy: Uwaga! Od lipca nowe limity maksymalnego poziomu!

Kontrola zbóż i pasz

Chodzi o rygorystyczne limity dla mykotoksyn takich jak deoksyniwalenol oraz toksyny T-2 i HT-2. Jak zaznaczono, działanie to ma zwiększyć bezpieczeństwo produktów rolnych, jak zboża oraz pasze.

Oczywiście nakłada to na rolników oraz przedsiębiorców konieczność większej kontroli zarówno jakości w procesie uprawy, a także w czasie przechowywania.

Jakie są limity mykotoksyn dla zbóż?

Wprowadzone przez UE przepisy regulujące limity mykotoksyn odnoszą się do następujących wartości:

W przypadku deoksyniwalenolu limit dla nieprzetworzonych zbóż został obniżony do 1000 μg/kg, a dla określonych rodzajów zbóż, takich jak kukurydza czy pszenica durum, ustalono dodatkowe szczegółowe wartości graniczne.

- Podobnie zaostrzone limity dotyczą toksyn T-2 i HT-2, wytwarzanych przez grzyby z rodzaju Fusarium. Limity te rożnią się w zależności od rodzaju ziarna i jego przeznaczenia – na przykład dla zboż przeznaczonych bezpośrednio do konsumpcji wartości są znacznie niższe, aby zapewnić dodatkową ochronę konsumentow - pisze FBZPR. 

Jakie wymagania nałożono na rolników?

Producenci rolni, aby sprostać nałożonym przez Unię Europejską wymaganiom, muszą przede wszystkim zintensyfikować działania, skupiające się na ochronie upraw przed grzybami, które odpowiadają za fuzariozę kłosów. Natomiast w przypadku kukurydzy, kluczowy jest termin zbioru, a także jak najszybsze wysuszenie ziarna.

Suszenie ziarna jest niezmiernie ważne, ponieważ wilgotność zwykle wynosi 40% podczas zbioru, a uzyskanie poziomu 14% pozwala na bezpieczenie przechowywanie plonu.

Analizy przeprowadzone w 2024 roku wykazały, że zawartość mykotoksyn w zianie kukurydzy była bardzo niska.

- Kampania “Jakość zaczyna się od ziarna” Polskie zboża to gwarancja jakości i bezpieczeństwa – trafiają na nasze stoły jako produkty spełniające najwyższe standardy. Kampania „Jakość zaczyna się od ziarna” należąca do Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych powstała, by pokazać, jak polscy rolnicy, korzystając z nowoczesnych technologii, dbają o środowisko i o wysoką jakość swoich upraw. Dzięki tej inicjatywie budujemy zaufanie konsumentów, edukując ich i rozwiewając mity dotyczące polskich zboż - podsumowuje FBZPR.

 

Bernat Patrycja opracowane na podstawie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

Fot: Biernacki Janusz

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. luty 2025 16:01