StoryEditor

Zmiana ustawy o spółdzielniach rolników – co proponują posłowie?

W Sejmie do pierwszego czytania został skierowany poselski projekt „o zmianie ustawy o spółdzielniach rolników”. Jego celem jest poprawa możliwości zrzeszania się rolników poprzez zmniejszenie z 10 do 4 minimalnej liczby członków wymaganych dla założenia oraz funkcjonowania spółdzielni rolników.
27.03.2024., 14:00h

Zdaniem autorów projektu funkcjonowanie producentów rolnych w formie spółdzielni rolników jest korzystne dla rynku rolnego oraz dla samych producentów rolnych.

Jak są korzyści przynależności do spółdzielni?

W ramach tego rodzaju podmiotów w szczególności możliwe jest zwiększenie mocy negocjacyjnej rolników wobec odbiorców, hurtowników oraz dostawców. Dzięki zbiorczemu podejściu do sprzedaży, rolnicy mogą negocjować lepsze warunki handlowe i uzyskiwać bardziej korzystne ceny za swoje produkty, jak również dokonywać zakupów środków niezbędnych do produkcji rolnych na lepszych warunkach.

Funkcjonowanie w ramach spółdzielni rolników pozwala na wspólne korzystanie z zasobów, takich jak maszyny rolnicze, narzędzia, magazyny czy transport, co pozwala na oszczędności kosztów. Spółdzielnie umożliwiają także efektywne zarządzanie produkcją, dzięki czemu można zwiększyć wydajność gospodarstwa. Z punktu widzenia korzyści spółdzielczości należy wskazać również na możliwość organizacji wspólnej dystrybucji produktów rolniczych, co zazwyczaj prowadzi do obniżenia kosztów logistycznych. Poprzez wspólną sprzedaż i marketing, rolnicy mogą dotrzeć do większej liczby konsumentów i nabywców. Spółdzielnie są także platformę do dzielenia się doświadczeniami, wiedzą i rozwiązywania wspólnych problemów. To sprzyja solidarności wśród rolników i pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie z wyzwaniami, takimi jak susze, choroby roślin i zwierząt czy zmienne warunki rynkowe.

Jakie zmiany proponują posłowie?

- Zmniejszenie minimalnej liczby rolników, którzy będą uprawnieni do tworzenia spółdzielni rolników, przyczyni się do ułatwienia tworzenia tego rodzaju podmiotów i ich upowszechnienia na polskim rynku produkcji rolnej. Umożliwienie tworzenia spółdzielni z mniejszą liczbą członków pozwoli na stworzenie i funkcjonowanie podmiotów, w których łatwiej jest osiągać porozumienie i podejmować decyzje – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ułatwienie w funkcjonowaniu spółdzielni

Zdaniem projektodawców w przypadku, gdy liczba założycieli jest zbyt duża, proces podejmowania decyzji może stać się bardziej skomplikowany i czasochłonny. Dodatkowo, mniejsza liczba rolników może ułatwić zarządzanie i koordynację działań w ramach spółdzielni. Zmiana ta prowadzi również do zmniejszenia formalizmu i pozostawia decyzję o zrzeszaniu się w ręku rolników, którzy sami decydują, ilu członków powinna mieć spółdzielnia. Pozwoli to na zwiększenie elastyczności w zakresie zrzeszania się, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku produkcji rolnej i zwiększy konkurencyjność tego sektora gospodarki na arenie międzynarodowej.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 08:49