StoryEditor

Zmiana wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego w końcu możliwa?

Możliwe, że doczekamy się zmiany w metodzie wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. Kto pracuje nad zmianą i co w tym kierunku zostało zrobione?

13.02.2025., 18:15h

Zbyt wysoki dochód z hektara przeliczeniowego wynoszący ponad 5 tys. zł to temat, który spędza rolnikom sen z powiek, uwzględniana przy okazji prowadzenia różnych kalkulacji absurdalnie wysoka kwota, nigdy nie stanowiła realnego zysku.

Dochód z hektara przeliczeniowego 

W połowie stycznia br. posłanka Agnieszka Kłopotek w imieniu rolników skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację, w której prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące zasad obliczania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

– Rolnicy, jako grupa społeczna w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych, sytuacji na rynkach rolnych i wsparcia państwa, podkreślają, że sposób obliczania dochodu z gospodarstw indywidualnych powinien być jak najbardziej przejrzysty, obiektywny i zrozumiały – pisze Kłopotek.

Kto pracuje nad zmianą?

Posłanka Kłopotek skierowała do resortu rolnictwa 5 następujących pytań w sprawie zmiany metodologii obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego z KRUS, ale niestety, otrzymała odpowiedź tylko na jedno. Jednak jak się okazuje, odpowiedź, którą otrzymała, jest dość wymijająca, ale dająca nadzieję na zmianę.

Zobacz także: Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze – kto się nie załapie na wsparcie w kolejnym terminie?

W odpowiedzi na zadane pytania wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski przyznał jedynie, że „zmiana metodologii wyliczenia wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego była przedmiotem prac Zespołu ds. pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach z 1 ha przeliczeniowego:

Co więcej, Krajewski dodał, że w dyskusji uczestniczyli nie tylko przedstawiciele GUS-u i MRiRW, ale również:

  • Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • Krajowej Rady Izb Rolniczych,
  • Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Jak podkreślił wiceminister resortu rolnictwa, aktualnie analitycy GUS-u przygotowują raport z prac powyższego Zespołu, po którego publikacji możliwe będzie udzielenie odpowiedzi na zadane przez posłankę Kłopotek w interpelacji pytania, które publikujemy poniżej:

  1. Jakie kryteria i wskaźniki są uwzględniane przy obliczaniu przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym?
  2. Jakie źródła danych są wykorzystywane do kalkulacji, w tym, czy uwzględnia się zmienne takie jak wielkość gospodarstwa, rodzaj upraw czy hodowli?
  3. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie bardziej transparentnego i zrozumiałego systemu informowania rolników o metodologii wyliczeń dochodu?
  4. Jakie działania są podejmowane, aby ułatwić rolnikom dostęp do informacji na temat swoich praw i obowiązków związanych z obliczaniem przeciętnego dochodu?
  5. Czy ministerstwo planuje konsultacje społeczne z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi w celu dopracowania zasad obliczania przeciętnego dochodu?
  6. Zatem na zmiany przyjdzie rolnikom jeszcze trochę poczekać, a i tak nie wiadomo, czy one w ogóle nastąpią.

image

Małe przetwórstwo: na jakim etapie są wnioski z 2022 r. i 2024 r.?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Fot: Canva

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. luty 2025 21:01