Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 10 stycznia 2024 roku, realizując wniosek, który został zgłoszony podczas II posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, aby ten zmienił zasady oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę ziemi z KOWR.
Zmiana naliczania punktów – ilość nabytych gruntów z Zasobów WRSP
KRIR wnioskuje m.in. o zmianę sposobu naliczania punktów w warunku dotyczącym ilości nabytych gruntów z KOWR.
- Rolnik, który nie ma dzierżawy z KOWR, powinien dostać maksymalną ilość punktów w tym kryterium.
- Rolnik, który nabył już grunty z Zasobu WRSP, powinien mieć proporcjonalnie obniżoną ilość punktów.
- Zmiana ta wynika z przypadków, do jakich dochodzi podczas przetargów, a mianowicie, rolnik który nabył wcześniej nieruchomości rolne Zasobu WRSP, ale nie przekroczył „widełek” w tym kryterium - otrzymuje maksymalną liczbę punktów, czyli taką, jak rolnik, który nigdy nie nabył państwowych gruntów – wyjaśnia KRIR.
Poziom wykształcenia rolnika do przetargu
Zarząd KRIR wnioskuje także, o to aby pojawiło się kryterium uwzględniające poziom wykształcenia rolnika, który przystępuje do przetargu:
- wykształcenie wyższe rolnicze – maksymalna ilość punktów (10 pkt),
- wykształcenie średnie rolnicze (8 pkt),
- wykształcenie zawodowe rolnicze (5 pkt),
- wykształcenie inne niż rolnicze – brak punktów.
Jak na zmiany reagują rolnicy?
Rolnicy sprzeciwiają się zmianom, zaproponowanym przed Krajową Radę Izb Rolniczych uważają, że są one krzywdzące i podkreślają, że obecnie ziemię dostaje w pierwszej kolejności rolnik, który miał jej mało. Wprowadzenie kryterium wykształcenia także nie spotkało się z aprobatą ze strony rolników. Jak powiedział Łukasz Buchajczyk w rozmowie z tygodnik-rolniczy.pl:
- Wykształcenie nie powinno decydować o możliwości dzierżawy. Są przecież gospodarstwa, a znam takie osobiście, gdzie 16-letni syn musiał przejąć gospodarstwo, bo zmarł mu ojciec. Nie miał czasu na naukę, bo musiał pracować na roli. I co? Jest teraz gorszym rolnikiem, bo papierka nie ma? Nie. Nie można uznać, że ten, kto ma wykształcenie, jest lepszy w prowadzeniu gospodarstwa.
Czytaj także: Stawki dzierżaw za grunty z KOWR będą stałe? Wniosek trafił do MRiRW
Sprzeciwia się także Dolnośląska Izba Rolnicza. W piśmie skierowanym do Wiktora Szmulewicza czytamy:
- Szanowny Panie Prezesie wyrażamy sprzeciw dla treści pisma Krajowej rady Izb Rolniczych, skierowanego dnia 10 stycznia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o zmianę zasad oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa. Po pierwsze, nie zgadzamy się z zaproponowaną zmianą kryteriów, zwłaszcza dotyczącą wykształcenia.
Bernat Patrycja
na podst. tygodnik-rolniczy/KRIR
Fot: canva