StoryEditor

Agrotechnika, wady i zalety - wszystko o uprawie owsa ozimego

W krajowej strukturze zasiewów pojawiła się kolejna forma zboża – owies ozimy. Rośnie zainteresowanie tym gatunkiem, warto więc przedstawić jego agrotechnikę, zalety i... wady.

15.09.2024., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego owies ozimy?
  • Wymagania glebowe owsa ozimego
  • Termin siewu owsa ozimego
  • Nawożenie i ochrona
  • Dojrzewanie i plon
  • Wesprzeć przezimowanie

W Polsce owies ozimy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zaawansowane prace nad rejestracją odmian prowadzi m.in. IHAR – PIB oraz HR Strzelce. Obecnie na naszym rynku dostępne są odmiany z unijnego katalogu CCA, pochodzące z hodowli KWS i RAGT – są to KWS Snowbird, od przyszłego roku także KWS Croquant oraz RGT Southwark. Dwie ostatnie to wzorce w badaniach rejestrowych COBORU.

Zobacz także: Niskie ceny zboża po żniwach: Czy przechowywanie się opłaca? [REPORTAŻ]

Według danych ARiMR w br. zboże to było uprawiane na 1825 ha, z czego najwięcej w woj. lubelskim (ok. 258 ha) i mazowieckim (ok. 254 ha). Jest dość popularne także w Anglii, Austrii, Francji i Niemczech. Ze względu na coraz łagodniejsze zimy w naszym kraju jest szansa, że jego udział w strukturze zasiewów w kolejnych latach się zwiększy, zwłaszcza że w całej Europie popyt na ziarno owsa wzrasta.

image
Po dobrym przezimowaniu owies ozimy wykształca wiosną wyrównany i zwarty łan, co przekłada się na wyższe plonowanie niż formy jarej.
FOTO:

Dlaczego owies ozimy?

Jak dekla...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 19:15