StoryEditor

AI pomoże rolnikom w szacowaniu plonów. Jak to działa?

Dzięki nowoczesnej technologii i danym satelitarnym szacowanie plonów staje się precyzyjniejsze niż kiedykolwiek. Odkryj, jak te technologie zmieniają rolnictwo już od 2024 roku.

24.08.2024., 14:00h

Nowa metoda szacowania plonów w Niemczech

Oficjalne szacunki zbiorów w Niemczech będą w przyszłości opracowywane również przy użyciu danych satelitarnych i sztucznej inteligencji - AI. Jak poinformował Urząd Statystyczny Hesji, odpowiednia, w dużej mierze zautomatyzowana metoda, która była testowana w siedmiu krajach związkowych w latach 2022-2023, ma zostać wdrożona w całym kraju od 2024 roku.

Zobacz też: Struktura upraw, kondycja roślin i zagrożenia w uprawach. Jak działa teledetekcja?

Jakie uprawy obejmuje nowa metoda szacowania?

Według urzędu system ten został dotychczas wykorzystywany do szacowania plonów oizimin, m.in. jęczmienia, rzepaku, żyta i pszenicy. W przyszłości mają jednak zostać uwzględnione także inne uprawy, takie jak pszenżyto i jęczmień jary. Planowane jest również przetestowanie wczesnej prognozy plonów latem bieżącego roku sprawozdawczego przy użyciu metod sztucznej inteligencji. 

image

Mapowanie plonów to same korzyści

Chmury przeszkodą dla AI

Wyzwania dla tego rodzaju szacowania plonów stanowią chmury. Model wykorzystuje bezpłatne i regularnie udostępniane zdjęcia w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus, realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jeśli niebo na zdjęciu jest zachmurzone, obraz jest bezużyteczny, a baza danych się zmniejsza.

Luki w statystykach zbiorów: Dlaczego tradycyjne metody zawodzą?

Opieranie się wyłącznie na raportach zbiorów i gospodarstw oraz na specjalnych badaniach zbiorów i jakości wydaje się jednak nie być opcją. Już w 2023 roku rosnące trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych analityków rynkowych powodowało, że średnio 38% wszystkich okręgów w Hesji z odpowiednimi uprawami ma luki w statystykach zbiorów. Ze względu na zaawansowany wiek wielu ekspertów można również założyć, że problem ten będzie się pogłębiał, jeśli nie zostaną wykorzystane dane satelitarne i uczenie maszynowe.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 01:11