W tym sezonie przedstawiciele hodowcy przyjrzeli się szczególnie jej cechom. Na początek ocenie poddano przezimowanie Belissy. W rejonach, gdzie został wykonany terminowy zasiew, Belissa cechowała się dobrą kondycją, a tuż po zasiewach szybkimi wschodami i dobrym wigorem. Również w przypadku późnych siewów rośliny weszły w zimę w dobrej kondycji. Pomimo nieterminowego siewu, na wiosnę plantacje Belissy wyglądały przyzwoicie, co predysponuje odmianę także do opóźnionych zasiewów.
Jak podoje hodowca, odmianę Belissa cechuje niska podatność na porażenie przez choroby – wysoka tolerancja na choroby podstawy źdźbła (8,2 w skali 9°), co sprawia, że Belissa jest przydatną do uprawy w monokulturze, a także na stanowiskach po kukurydzy (opóźnione zasiewy, narażenie na Fusarium). Cechami, które należy podkreślić jest także odporność na pleśń śniegową (8,2), rdzę brunatną (7,6) i mączniaka prawdziwego (7,8).
W obu latach doświadczeń rejestrowych w COBORU z odmiany Belissa uzyskano plon ziarna wysoko powyżej wzorca (średnia 109%). Dobre plonowanie w różnych rejonach Polski sprawiło, że odmiana trafiła w tym roku na Listę Zalecanych Odmian do Uprawy aż w 9 województwach. W PDO w 2016 roku mocno przypieczętowała swoją stabilność plonowania, uzyskując w a2 wysokie 2. miejsce pod względem wielkości plonu ziarna. W a1 wynik był również dobry (102% wzorca), co predysponuje odmianę zarówno do normalnej, jak i intensywnej uprawy. W najnowszych wynikach PDO w 2017 roku potwierdziła swoje dobre plonowanie wynikiem na poziomie wzorca w a2.
Belissa jest rekomendowana przez COBORU do uprawy w 2018 roku w 9 województwach:
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- pomorskie
- śląskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
Wg najnowszych danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest w pierwszej 10-tce na (na ponad 150 odmian) pod względem areału plantacji nasiennych zgłoszonych do oceny, a rok wcześniej przyrost plantacji wzrósł rok do roku o ponad 300%.
Źródło: mat. prasowe