StoryEditor

Brak warunków na odchwaszczanie

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.
24.10.2023., 14:10h
Od kilku dni pada deszcz. W niektórych rejonach jest tak intensywny, że zalewa obszary w przestrzeni publicznej. Podobnie jest na polach, jednak tu nie widać jeszcze zastoisk. Uprawiona gleba jak na razie radzi sobie z tą ilością wody. Prognozy jednak przewidują, że padać ma do końca tygodnia. To oznacza, że gleba mocno nasiąknie i zwyczajnie trudno będzie wjechać w pole z opryskiwaczem.
Z drugiej strony nie mamy jak na razie okna pogodowego do wykonania zabiegu herbicydem. Przerwa w opadach na 1–2 dni może nie wystarczyć, bo rośliny podczas zabiegu powinny być suche. Tyczy się to również chwastów. Poranne i wieczorne mgły sprawiają, że rośliny w ciągu dnia nie przesychają, zatem ryzyko spłynięcia cieczy roboczej z roślin jest wysokie.

Substancje także odglebowe

Po spłynięciu cieczy z młodych chwastów nie możemy liczyć na działanie substancji nalistnych znajdujących się w herbicydzie, choć część z nich działa także przez glebę, np. pikolinafen – do 40%. W wielu rozwiązaniach firmowych znajdują się 2 lub 3 substancje, zatem mamy połączenie działania przez glebę i przez liście.
Substancjami działającymi w zdecydowanej większości przez glebę są:
  • diflufenikan – 100%,
  • pendimetalina 95%,
  • prosulfokarb – 90%.
Substancje działające w większości przez liście to:
  • tribenuron – 95%,
  • mezosulfuron – 90%,
  • jodosulfuron – do 90%.
Warto zatem sprawdzić etykiety środków, które mamy możliwość zakupić i sprawdzić, jaki sposób działania – przez liście czy przez korzenie – ma dana substancja. To pozwoli dobrać herbicyd do aktualnie panujących warunków.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:13