StoryEditor

Ceny w skupach i w górę i w dół

W skupach wreszcie się ruszyło. Wzrostom cen jednych zbóż towarzyszy niestety obniżka drugich. Średnie ceny jednak są niższe niż przed tygodniem.
20.01.2016., 14:01h

Obniżki dotyczą przede wszystkim pszenicy paszowej. nie są one duże, jednak nie wpływają pozytywnie na nastroje sprzedających. Ceny tego zboża spadły o 10–30 zł/t w stosunku do poprzedniego tygodnia. Dotyczy to województw lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Jak się dowiedzieliśmy ruch w skupach jak i zapotrzebowanie na to ziarno są umiarkowane. Spadły także ceny żyta, zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego oraz pszenicy paszowej, o 5–10 zł/t, np.  w woj. mazowieckim i wielkopolskim.

Wzrosły natomiast ceny zbóż paszowych w podobnym stopniu – od 10–30 zł/t. Pszenżyto podrożało w woj. lubuskim, pomorskim i opolskim. Jęczmień jest droższy niż przed tygodniem w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Bez zmian kształtuje się cena rzepaku. Można za niego otrzymać od 1500 do 1600 zł/t netto. Suche ziarno kukurydzy rolnicy mogą sprzedać za 600–660 zł/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:

  • pszenica konsumpcyjna – 639 zł/t
  • pszenica paszowa – 602 zł/t
  • żyto konsumpcyjne – 511 zł/t
  • pszenżyto – 542 zł/t
  • jęczmień paszowy – 561 zł/t
  • kukurydza sucha  – 637 zł/t.

Aktualne ceny – kliknij TUTAJ.

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:35