Wzrost cen skupu dotyczy przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej. W wielu punktach kraju kształtują się one na poziomie 630–660 zł/t netto. W woj. zachodniopomorskim osiągnęły one poziom nawet 700 zł/t, co daje wzrost o 35 zł/t w stosunku do poprzedniego tygodnia. Podyktowane jest to mniejszą podażą pszenicy na rynku spowodowaną prawdopodobnie niechęcią do sprzedaży.
W przypadku pozostałych zbóż różnice cen są znacznie mniejsze lub nie zmieniły się one wcale.
Rzepak w tym tygodniu tylko w Wielkopolsce osiągnął poziom 1300 zł/t. Na przeważającym obszarze kraju za tonę tego surowca można otrzymać 1225–1270 zł.
Kukurydza mokra tylko w Wielkopolsce i na Pomorzu ma wyższą cenę niż przed tygodniem – odpowiednio 330 i 350 zł/t. W większości zanotowała ona spadki do poziomu około 300 zł/t. Najmniej za kukurydzę otrzymają rolnicy w woj. podkarpackim, nawet 290 zł/t, co zresztą sami potwierdzają kontaktując się z naszą redakcją.
Różnie w skali kraju kształtuje się system dopłat i potrąceńza ziarno kukurydzy o wilgotności powyżej i poniżej umownych 30%. Najmniejsza dopłata do za 1% poniżej 30% wilgotności jest w woj. lubelskim i wynosi 5 zł/t. Potrącenie natomiast za każdy 1% wilgotności powyżej 30% w tym samym punkcie wynosi 10 zł/t. Podobnie sytuacja wygląda w woj. lubuskim: dopłata 7 zł/t za każdy 1% poniżej 30% wilgotności i potrącenie 13 zł/t za każdy % powyżej umownego progu. Najkorzystniej pod tym względem wypada woj. podlaskie i kujawsko–pomorskie: dopłata i potrącenie wynosi odpowiednio 14 i 15 zł/t.
Najświeższe ceny sprawdzisz TUTAJ.
jd