Warunki pogodowe jakie ostatnio obserwujemy w Polsce stwarzają wyśmienite warunki do rozwoju fuzarioz na kłosach zbóż. Obecność fuzarioz to prosta droga do zanieczyszczenia ziarna mykotoksynami oraz argumentu odbiorcy ziarna do zaniżania ceny skupu. Ponadto oprócz pogody fuzariozom sprzyja fakt, że pszenica za chwilę wejdzie w fazę kwitnienia. Kiedy w takim razie i czym chronić kłosy zbóż?
Dla pełnej ochrony kłosów substancja fungicydowa powinna być w roślinach w chwili, gdy następuje zapylenie i zapłodnienie.
Aby to osiągnąć różne gatunki wymagają różnych terminów zabiegu. Dla wczesnych jęczmieni ozimych jest już za późno na zabieg, który teraz wykonany nie wykaże tak dobrej skuteczności, jak w pszenicy. Na szczęście jęczmień rzadziej wykazuje objawy fuzarioz. Jeszcze trudniej dobiera się termin w pszenżycie a szczególnie w życie.
Kiedy zatem wjechać z opryskiwaczem w pole? Jakie środki dobrać w zależności od terminu i rodzaju poprzednich opryskiwań. Jakie substancje dobrać w zależności od stanu plantacji i potencjału plonowania? Czy do zabiegu na kłos dodać nawozy mikroelementowe albo azot? Czy konieczne jest zwalczanie szkodników? Na te oraz inne pytania, dotyczące ochrony fungicydowej, odpowie podczas poniedziałkowego webinarium
dr hab. Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. tym samym spełniamy obietnicę, jaką złożyliśmy podczas poprzedniego webinarium dotyczącego ochrony liścia flagowego.
Termin webinarium: poniedziałek, 1 czerwca 2020 r., godz. 20.00.
ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!
tcz