StoryEditor

Co pogryzło zboże?

Wraz ze wschodzącymi zbożami ozimymi na polach pojawiły się też szkodniki. Jednym z nich jest łokaś garbatek.
04.11.2020., 13:11h
Larwy łokasia wylegają się z jaj przez całe lato i na początku jesieni. W późniejszym terminie trafiają na wschodzące zboża ozime, którymi chętnie się żywią. Żerowania nie zaobserwujemy w ciągu dnia – larwy kryją się wtedy w wydrążonych chodnikach na głębokości nawet 30 cm.


Larwa łokasia garbatka

Na obecnym etapie rozwoju zbóż larwy łokasia mogą być bardzo żarłoczne i wyrządzać spore szkody. Oprócz wyjadania miękiszu liści pomiędzy nerwami mogą wciągać całe liście i rośliny do norek. Większa populacja larw powoduje placowe gołożery, najczęściej od miedz, ale mogą też one wystąpić w środku plantacji.
Tyle książkowej teorii, a rzeczywistość jest taka, że łokaś nie jest nader często występującym szkodnikiem zbóż i pojawia się najczęściej lokalnie, w monokulturach zbożowych i przy uproszczeniach uprawowych. Najważniejsze jest oczywiście to, czy możemy jakoś walczyć teraz z tym szkodnikiem. Nie ma niestety zarejestrowanych preparatów przeciwko niemu. Jego ograniczanie odbywa się przy okazji zwalczania np. mszyc. Można do tego zastosować np. acetamipryd w połączeniu z pyretroidami lub same pyretroidy. Zabieg z racji pory żerowania larw najlepiej wykonać wieczorem lub w ostateczności podczas pochmurnej pogody.
Najlepiej z łokasiem walczyć płodozmianem – im bogatszy tym lepiej. Ważna jest też sama agrotechnika, np. kilkukrotna uprawa pożniwna czy też uprawki przedsiewne. Warto też przykładać się do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz samosiewów zbóż.

jd, fot. Daleszyński, Klejdysz
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 03:06