StoryEditor

Co robić pod koniec krzewienia pszenicy?

Kilkudniowe ochłodzenie spowodowało spowolnienie rozbujanego już wzrostu pszenicy ozimej. Gdyby nie spadek temperatur, jaki miał miejsce ostatnio, zboże to byłoby już w fazie początku strzelania w źdźbło. I bardzo dobrze, że nastąpiło spowolnienie rozwoju. Zbyt szybki start wzrostu pędu, nie jest najlepszy dla jego stabilności i daje mniej czasu na zabiegi ochrony w terminie T1. Inaczej sytuacja wygląda w życie i jęczmieniu ozimym - tam już jest faza BBCH 30/31 i czas chronić te gatunki.
28.03.2019., 16:03h
Z informacji zebranych z różnych rejonów Polski można wyciągnąć wniosek, że pszenica dzisiaj (28 marca 2019 r.) na większości plantacji jest w fazie pełni krzewienia. Pojawiają się kolejne korzenie przybyszowe oraz nowe pędy.


Także na przekroju pędu widać, że merystemy (ciemnożółte trójkątne skupienie w środku pędu) są jeszcze uśpione, a konkretnie nie zaczął się wzrost wydłuzeniowy źdźbła.

Takie oznaki dobitnie świadczą, że trwa jeszcze faza krzewienia. W zależności od liczby wytworzonych pędów jest to najczęściej od BBCH 23 do BBCH 28. Co w tym momencie robić i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze można dokrzewić zbyt słabo rozkrzewione uprawy. Jednak w tym roku takich plantacji jest mało. Mogą to być pszenice zasiane zbyt rzadko po kukurydzy czy po burakach. Jeżeli według obliczeń wynika, że mamy mniej niż 450–500 pędów kłosonośnych na 1 m kwadratowy, to można zdecydować się na taki zabieg. Warto tutaj zauważyć, że jeżeli wczesną wiosną podano tam azot w formie azotanowej (saletrzanej), to składnik ten już spełnia takie zadanie. Podobnie zadziałały zastosowane wiosną herbicydy zawierające sulfonylomoczniki. Mimo to, jeżeli n...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 07:37