Wydawać może się, że zboża ozime są dość odporne na przymrozki kwietniowo-majowe. Niestety ten powszechny pogląd może czasem zostać podważony, zwłaszcza gdy mróz przypadnie w momencie, gdy tworzą się ziarna pyłku.
Jak tworzy się pyłek?
Co jednak mają obecne chłody do pylenia zbóż, które będzie miało miejsce dopiero po wykłoszeniu? Okazuje się, że dużo. Otóż to właśnie w chwili wydostawania się blaszki liścia flagowego z pochwy przedostatniego liścia, czyli w fazie BBCH 37, u większości zbóż kłosowych zachodzi tzw. mejoza pyłkowa. Jest to moment, gdy następuje podział redukcyjny komórek i tworzą się gamety, czyli komórki rozrodcze, w tym przypadku pyłek.
Pyłek roślin, w wyniku mejozy, ma zredukowaną liczbę chromosomów. Dzięki temu po zapyleniu plemnik z pyłku łączy się z komórką jajową w słupku, która także ma zredukowaną liczbę chromosomów. W konsekwencji tworzy się zygota z normalną liczbą chromosomów. Z niej tworzy się zarodek ziarniaka i w ostateczności ziarno i plon. Jeżeli proces mejozy pyłkowej jest zaburzony, to pyłek jest niepłodny, nie ma plemników i nie zachodzi skuteczne zapłodnienie. W kons...