StoryEditor

Czy mróz wpłynie na zboża ozime?

Przymrozki z jakimi mamy do czynienia, szczególnie w Polsce zachodniej i centralnej na pewno wpłyną na kwitnące drzewa owocowe i niektóre gatunki jagodowe. Widać też wpływ niskich temperatur na rzepak, którego pędy są poskręcane. Mało jednak mówi się o wpływie kwietniowego mrozu na zboża ozime.
22.04.2024., 10:21h
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przymrozki wpłyną na zboża ozime?

Jakie temperatury wpływają negatywnie na tworzenie pyłu?

Jakie mogą być skutki przymrozków?

Czym jest mejoza pyłkowa?

Co robić jeśli przymrozek zredukował kwiaty?

Wydawać może się, że zboża ozime są dość odporne na przymrozki kwietniowo-majowe. Niestety ten powszechny pogląd może czasem zostać podważony, zwłaszcza gdy mróz przypadnie w momencie, gdy tworzą się ziarna pyłku.

Jak tworzy się pyłek?

Co jednak mają obecne chłody do pylenia zbóż, które będzie miało miejsce dopiero po wykłoszeniu? Okazuje się, że dużo. Otóż to właśnie w chwili wydostawania się blaszki liścia flagowego z pochwy przedostatniego liścia, czyli w fazie BBCH 37, u większości zbóż kłosowych zachodzi tzw. mejoza pyłkowa. Jest to moment, gdy następuje podział redukcyjny komórek i tworzą się gamety, czyli komórki rozrodcze, w tym przypadku pyłek.

Pyłek roślin, w wyniku mejozy, ma zredukowaną liczbę chromosomów. Dzięki temu po zapyleniu plemnik z pyłku łączy się z komórką jajową w słupku, która także ma zredukowaną liczbę chromosomów. W konsekwencji tworzy się zygota z normalną liczbą chromosomów. Z niej tworzy się zarodek ziarniaka i w ostateczności ziarno i plon. Jeżeli proces mejozy pyłkowej jest zaburzony, to pyłek jest niepłodny, nie ma plemników i nie zachodzi skuteczne zapłodnienie. W kons...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 16:23