StoryEditor

Czy płacisz karę, gdy nie ubezpieczysz swej uprawy?

Jakie zasady ubezpieczeniowe obowiązują na ten rok? Ile pieniędzy przeznaczono na dopłaty do ubezpieczeń? Na co zważać, zawierając agroubezpieczenie?
30.04.2018., 11:04h
Pomimo coraz powszechniejszego zastosowania w rolnictwie nowoczesnych technologii, które mają na celu ochronę plonów, a także wprowadzenia odmian roślin odpornych na choroby, sukces lub porażka rolnika nadal, w dużej mierze, zależą od czynników atmosferycznych. W ostatnich latach zdarzenia pogodowe o charakterze katastroficznym występują w Polsce coraz częściej. Spowodowane przez nie straty w bezpośredni sposób wpływają na sytuację finansową gospodarstwa, dlatego więc z roku na rok rośnie zarówno powierzchnia zabezpieczonych upraw, jak i liczba ubezpieczonych rolników. W 2017 r. ubezpieczyło się ponad 120 tys. rolników.
W tym roku w budżecie zarezerwowano ok. 800 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń:
  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych;
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Państwo refunduje do 65% składki wykupywanej polisy przy stawce taryfowej nie przekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. W przypadku ustalenia składki ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, z zastosowaniem stawki taryfowej przekraczającej odpowiednio 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia, dopłaty do składek producentów rolnych będą stosowane do tych wysokości sumy ubezpieczenia. Pozostałą część składki w całości zapłaci rolnik.

Polski rynek rolny obsługuje w 2018 r. pięć firm, z czego największy udział ma PZU, a zaraz po nim Concordia Polska TUW. Z pozostałych trzech firm od lat stabilną pozycję ma Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Dwa najnowsze podmioty gromadzą doświadczenie: Pocztowe Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych i InterRisk TUW SA (Vienna Insurance Group).
Kara za brak ubezpieczenia
Z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wynika obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych przez rolnika, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, tj. upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Kto nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, ,a zapłacić karę równowartości 2 euro od 1 ha na rzecz gminy zamieszkania/siedziby rolnika.
Powyższe sankcje nie mogą jednak być stosowane wobec rolników w przypadku gdy rolnik nie zawrze umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu pisemnej odmowy przez co najmniej dwa zakłady ubezpieczeń, które zawarły z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat.
Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najskuteczniejszy wariant ubezpieczenia?
  • Sprawdzić, czy na polisie jest mowa o udziale własnym. Korzystniej jest wybierać oferty, w których takiego zapisu nie ma.
  • Zweryfikować, czy suma ubezpieczenia jest stała przez cały rok – to gwarantuje odszkodowanie w ustalonej z góry wysokości, nawet jeśli ceny określonych plonów spadły podczas sezonu.
  • Sprawdzić, jaka jest wysokość składki za ubezpieczenie, czy umowa może zostać zawarta bez oględzin na polu, jak również jakie są warunki wypłaty środków po zajściu niechcianego zdarzenia.

Opr. pł
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:14