StoryEditor

Czy przymrozki zmniejszą zagrożenie mszycami i wirusami?

Mszyce, wektory chorób wirusowych, to organizmy zmiennocieplne. Ich aktywność zależy od panującej temperatury – od minimum, często w okolicy 6 st. C, aż do określonego dla gatunku maksimum. Przymrozki zatem zatrzymują żerowanie mszyc jesienią na zbożach. Ale czy mamy z nimi spokój aż do wiosny?

21.10.2024., 08:00h

Dla mszyc zabójcze temperatury

Nie. Przymrozki, zwłaszcza krótkotrwałe z jakimi mamy do czynienia w ostatnich dniach nie zatrzymają żerowania już do wiosny. Zabójcze dla mszyc będą temperatury poniżej zera, nawet niewiele, ale które trwają dość długo – kilka, a nawet kilkanaście dni.

Zobacz także: Sprawdź, czy masz już mszyce na jęczmieniu! Lista środków do zwalczania

Ponadto w takiej sytuacji z jaką mamy do czynienia teraz, czyli noce zimne, a w dzień nawet kilkanaście stopni powyżej zera, mszyce w nocy jedynie chowają się i zatrzymują aktywność. W dzień, gdy ma miejsce ocieplenie intensywniej żerują, aby uzupełnić energię utraconą na przetrwanie chłodów.

Drugi problem związany ze znacznymi wahaniami temperatury to wymuszona migracja osobników uskrzydlonych. To natomiast stwarza największe ryzyko – przenoszenie między plantacjami czy rozpowszechnianie po polu chorób wirusowych. Co zatem robić?

Przede wszystkim nie opryskiwać bezmyślnie każdego pola. Ma to na celu ochronę pożytecznych owadów, także migrujących w takich warunkach, jak biedronki i złotooki. Najlepiej wystawić na pole żółte tablice lepowe i popołudniu sprawdzać je pod kątem ile złapało się nowych osobników mszyc. Jeśli zobaczymy, że liczba ta rośnie, to wtedy wykonać zabieg.

Zarejestrowane preparaty na mszyce

Na mszyce w zbożach mamy obecnie zarejestrowanych całkiem dużo insektycydów, ale niestety mało substancji, czyli mechanizmów działania. Są to:

  • acetamipryd – o działaniu układowym, działa w każdej temperaturze, ale jak środek układowy – im cieplej, tym szybciej krążą soki w roślinie i tym lepiej się po niej rozprzestrzenia;
  • flonikamid – środek o działaniu translaminarnym i układowym przeznaczony do zwalczania szkodników o paracie kłująco-ssącym, czyli m.in. mszyc;
  • pirymikarb – środek o działaniu w roślinie układowym przeznaczony do zwalczania mszyc i co ważne osobników uodpornionych na substancje fosforoorganiczne;
  • pyretroidy (cypermetryna, deltametryna, esfenwalerat, gamma-cyhalotryna, lambda-cyhalotryna, tau-fluwalinat) – o działaniu powierzchniowym, ale mamy obecnie idealne warunki do ich stosowania.

image

Nawożenie i ochrona dla dobrego przezimowania zbóż ozimych i rzepaku

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:06