StoryEditor

Czy siać jeszcze przewódki o tej porze roku?

W tym roku aura pod względem temperatur przebiega w sposób typowy dla listopada. Nie mamy zatem przedłużającej się jesieni jak w poprzednich latach (poza ubiegłym rokiem). Nie ma więc warunków do siewu zbóż ozimych po buraku czy kukurydzy, ponieważ muszą one skiełkować, aby przejść proces jarowizacji. Czy w takim razie można zasiać zboża przewodowe, które jarowizacji nie wymagają?

27.11.2024., 18:00h

Co oznacza odmiana przewódkowa?

Przewódki, czyli jak popularnie nazywa się rośliny jare, które zasiane są jesienią i jednocześnie mają zdolność do przezimowania, mają tę przewagę nad siewem tych samych odmian dopiero wiosną.

Zobacz także: Terminy nawożenia trwałych użytków zielonych. Kiedy stosować nawozy?

Wynika ona z możliwości wykorzystania przez te gatunki wody z opadów jesienno-zimowych oraz wcześniejszy start wegetacji. Ostatecznie przewódki, o ile przezimują, plonują zwykle lepiej niż te same odmiany zasiane wiosną. Czyhają na nie jednak zagrożenia:

  • ryzyko wymarznięcia;
  • większa podatność na choroby, u jęczmienia szczególnie na rynchozpoziozę i plamistość siatkową liści, a u pszenicy na fuzariozę podstawy źdźbła i korzeni;
  • ryzyko porażenia wirusami na skutek jesiennych migracji wektorów;
  • ryzyko wyparzenia i pleśni śniegowej;
  • ryzyko wysmalania.

Zimowe zahartowanie zbóż

Uprawa zbóż przewodowych zakończy się sukcesem o ile wejdą one w etap zimowania zahartowane. Stan taki osiągają, gdy soki siewek są jeszcze silnie skoncentrowane cukrami redukcyjnymi powstającymi ze skrobi z ziarniaka. Nie mogą też zawierać azotu azotanowego w tkankach. Z tych powodów najlepiej, aby zboża przewodowe osiągnęły fazę pomiędzy końcem szpilkowania, a pełnym rozwojem pierwszego liścia właściwego (BBCH 09-10).

image

Zasady wapnowania TUZ i dawki nawozów wapniowych

Norma siewu zbóż przewodowych

Trzeba też pamiętać, że jęczmień przewodowy wiosną nie rozkrzewi się dodatkowo, zatem liczba siewek jesienią będzie równa liczbie kłosów. Stąd konieczność wysokiej normy siewu. Natomiast pszenica przewodowa rozkrzewi się dodatkowo wiosną, choć nie należy liczyć na dużą liczbę pędów bocznych. Można przyjąć, że wiosną liczba pędów kłosonośnych będzie wynosić o 1,5-1,8 razy więcej niż liczba siewek jesienią.

Czy jest szansa na to, aby zboża przewodowe osiągnęły do jesieni fazę pomiędzy szpilkowaniem a pełnym rozwojem pierwszego liścia? Prognozy pogody dla większości obszaru Polski na razie nie dają wielkich szans na powodzenie w uprawie przewódek. Nawet w cieplejszym francuskim klimacie termin siewu przewódek to początek listopada. Wynika stąd, że w obecnych warunkach lepiej nie decydować się na siew zbóż w takim systemie.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. listopad 2024 18:02