StoryEditor

Do kiedy stosować mikroelemety w zbożach?

Ostatnie zimy są raczej łagodne, jednak jesteśmy w strefie klimatu kontynentalnego, co oznacza, że zima w każdej chwili może uderzyć. Dlatego dobrze jest zrobić wszystko, aby rośliny dobrze przygotować do zimy. Jednym ze sposobów jest podanie dolistne mikroelementów. Jakie i kiedy podać?
06.11.2022., 12:11h

Mikroelementy takie jak miedź i mangan zmniejszają podatność na choroby

Podanie dolistne mikroelementów takich jak: mangan, miedź, molibden czy bor, ma nie tylko wzmacnia i uodparnia rośliny na niekorzystne warunki podczas okresu spoczynku, ale także mikroelementy mają zwiększają odporność roślin na choroby.

– Mikroelementy takie jak miedź i mangan zmniejszają podatność na choroby, tj. mączniaka, rdzę oraz rynchosporiozę, pleśń śniegową czy pałecznicę zbóż i traw. Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli zboże jest odpowiednio zaopatrzone w mikroelementy, rośliny lepiej wykorzystują azot na wiosnę – podkreśla prof. Schönberger z niezależnej firmy doradczej N.U. Agrar.

Jednocześnie zmniejsza się ryzyko strat na skutek złego przezimowania. Na stanowiskach o niskim zaopatrzeniu w bor (poniżej 0,2 ppm w glebie) nawożenie dolistne niewielką ilością boru jest korzystne również w zbożach (30 g/ha), dzięki czemu synteza węglowodanów będzie przebiegać bez zakłóceń. Pamiętajmy, że bor jest także odpowiedzialny za tworzenie tkanek – podkreśla doradca.

"Roślina potrzebuje molibdenu jako składnika reduktazy azotanowej"

Jeśli od...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 21:47