Jak zmiany klimatyczne wpływają na uprawę roli?
Zmiana klimatu to nie tylko dla rolnictwa wielka zagadka, gdyż nie wiadomo do jakich scenariuszy w gospodarce i uprawie roli musimy się ostatecznie przygotować. Obecnie przynoszą one niemal co roku susze w miesiącach wiosenno-letniej wegetacji, przy – wbrew pozorom – zachowanych ilościach średnich rocznych sum opadów w kraju. Podnosi się jednak wyraźnie średnia roczna temperatura, zwłaszcza w miesiącach letnich. Jesienią pozwala ona na opóźnienie niektórych prac polowych, w tym siewu zbóż ozimych, zwłaszcza pszenicy.
Zima z klasycznymi objawami, tj. mrozami i opadami śniegu nadchodzi coraz później i jest zwykle dość łagodna. Niestety, niepokojącym jej zjawiskiem jest spadek ilości opadów śniegu, które były rezerwuarem wody podczas wiosennego ruszenia wegetacji i wschodów upraw jarych. Zima jest natomiast groźna dla odmian o mniejszej mrozoodporności.
Przesunięty termin siewu zbóż
Dobór odpowiedniego terminu siewu jest jednym z ważniejszych elementów agrotechniki zbóż. Poza zwiększoną normą siewu nie wymaga on od rolnika dodatkowych nakładów finansowych, ma natomiast na celu zapewnienie ...