StoryEditor

Druga dawka N decyduje o plonach

  Pierwsza dawka azotu w zbożach miała za zadanie pobudzić rośliny do regeneracji. Natomiast druga dawka tego składnika bezpośrednio wpływa na wielkość plonu.
04.04.2016., 16:04h

Termin podania drugiej dawki azotu w zbożach zależy w dużym stopniu od stopnia rozwoju plantacji. W tym roku w skali kraju mamy bardzo duże zróżnicowanie rozwoju zbóż ozimych. Z jednej strony łany są w słabszej kondycji, ze względu na większe uszkodzenia po zimie. W takim przypadku dobrze byłoby podać drugą porcję azotu wcześniej, tzn. wkrótce po zakończeniu krzewienia, w momencie ściśle poprzedzającym fazę strzelania w źdźbło, tj. ok. stadium BBCH 29/30. Wtedy to w roślinie następuje aktywny wzrost poziomu fitohormonów, który poprzedza intensywny wzrost roślin. Dawka ta pozwoli wyregulować stopień redukcji pędów w zależności od obsady roślin na plantacji. Najlepiej byłoby wykorzystać wówczas nawóz zawierający azot azotanowy, który pobudzi rozwój nowych liści i pędów bocznych.

Ewentualne przesunięcie tej dawki na fazę BBCH 31/32 (1 kolanko co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia/2 kolanko co najmniej 2 cm nad kolankiem 2), w której rozpoczyna się właściwe wydłużanie międzywęźli pozwala sterować procesem redukcji kłosków. Na plantacjach optymalnie rozwiniętych drugą dawkę N można podać w fazie BBCH 31, a na wybujałych (nadmiernie rozkrzewionych) łanach jeszcze nieco później, tzn. w stadium BBCH 32. Należy podkreślić, że od końca fazy BBCH 32 rozpoczyna się proces intensywnego wydłużania się rośliny i równocześnie początek dynamicznego wzrostu kłosa – do fazy liścia flagowego kłos powiększy się z kilku milimetrów do kilku centymetrów.

 

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:21