
Kiedy druga dawka azotu na pszenicę?
O wysokości plonu oraz jakości ziarna zbóż, zdecydować może określenie terminu i wysokości drugiej oraz trzeciej dawki azotu.
Druga dawka azotu w pszenicy, powinna podana być na początku fazy strzelania w źdźbło. W roślinie wtedy zachodzi intensywny wzrost fitohormonów, który przygotowuje do wzrostu. Druga dawka ma za zadanie wyregulowanie stopnia redukcji pędów oraz kłosów.
Jeżeli mamy do czynienia z plantacją, która jest optymalnie rozwinięta, druga dawka podana może zostać w fazie pierwszego kolanka, czyli BBCH 31, a w uprawach o bardziej zaawansowanym stadium w fazie drugiego kolanka - BBCH 32.
Natomiast słabe pszenice powinny drugą dawkę azotu dostać wcześniej, czyli w fazie początku strzelania w źdźbło.
Zobacz także: Zabieg T2 i T3 w zbożach. Zwracaj uwagę na pogodę przy planowaniu oprysku
Kiedy trzecia dawka azotu?
Trzecia dawka azotu nazywana dawką jakościową może mieć różne cele. Aby spełniła swoje zadanie, azot powinien zostać podany od fazy liścia flagowego do fazy końca kłoszenia.
Jeżeli naszym celem jest zwiększenie MTZ, azot powinien zostać podany w fazie liście flagowego BBCH 37-39. Jeżeli jednak naszym nadrzędnym celem jest poprawa parametrów jakościowych, czyli zwiększenie zawartości biała, trzecia dawka azotu powinna być przesunięta na fazę kłoszenia BBCH 39-49.
Patrycja Bernat
Fot: Katarzyna Sierszeńska