Mamy kolejną bardzo suchą wiosnę. Rolnicy do początku kwietnia byli w stanie wykonać większość zabiegów standardowo, jak w poprzednich latach. Pierwszą dawkę azotu zastosowali już w połowie lutego, a drugą w marcu. Część rolników wykonała pierwsze skracanie, ale przez przymrozki i suszę, nie wszystkim się to udało. O tym, jak dalej prowadzić łan zapytaliśmy naszych ekspertów 22 kwietnia – praktycznie w dniu wysyłki naszej gazety do drukarni. Część z tych najbardziej bieżących zaleceń umieściliśmy na naszej stronie internetowej. Większość z nich, w zależności od przebiegu wegetacji w różnych regionach kraju czy terminu siewu, będzie można zastosować jeszcze po tym, jak gazeta dotrze do Państwa. Najwięcej dylematów budzi strategia skracania zbóż.
– W tak suchym roku przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego zabiegu, najpierw trzeba sprawdzić wilgotność gleby na głębokości 5–10 cm. Jeśli gleba w garści nie rozsypuje się, możemy jeszcze zastosować 60% dawki regulatora. Jeśli natomiast można ją formować i trzyma kształt, to wtedy można zastosować jego pełną dawkę – radzi dr Schönberger.
B...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Eksperci radzą: tej wiosny szczególnie pilnuj agrotechniki
Zapytaliśmy ekspertów dr Hansgeorga Schönbergera z N.U. Agrar i dr hab. Zuzannę Sawinską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jak postępować tej wiosny na plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego, jeśli chodzi o skracanie, nawożenie i ochronę.