StoryEditor

Głębokość uprawy pożniwnej po jęczmieniu ozimym

Pytanie Czytelnika: Na jaką głębokość uprawiać ściernisko po jęczmieniu ozimym?
17.07.2023., 10:07h

Zazwyczaj nie trzeba rozgraniczać głębokości uprawy ścierniska po poszczególnych gatunkach zbóż. Najważniejsze kwestie to warunki wilgotnościowe oraz ilość słomy, jaka po zbożu została.

Zobacz także: Żniwa 2023: ruszyły żniwa jęczmienia! Gdzie kombajny już młócą?


Przyjmuje się, że każdą tonę słomy powinno się mieszać z 3 cm gleby. Zakładając zatem, że jęczmień plonował 6 t/ha, to dał około 5 t/ha słomy (stosunek masy słomy do ziarna w jęczmieniu to 0,8: 1). W tym roku jednak w regionach, gdzie wystąpiła susza, tej słomy będzie zdecydowanie mniej, więc łatwiej będzie ją zagospodarować na ściernisku. Warto też zadbać o równomierne rozłożenie słomy na ściernisku, np. broną mulczową.

Ile przejazdów i na jaką głębokość?

Zakładając 5 t/ha słomy, teoretycznie powinniśmy ją wymieszać na 15 cm. Nigdy jednak nie powinniśmy robić tego w jednym przejeździe.

  • Pierwszy zabieg powinien być płytki, na 3–5 cm do przerwania parowania wody i pobudzenia chwastów i samosiewów do kiełkowania,
  • a dopiero drugi głębszy, do lepszej dystrybucji słomy w uprawianym profilu.

W regionach, gdzie było sucho, głębsza uprawa ...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:27