StoryEditor

Głębokość uprawy pożniwnej po jęczmieniu ozimym

Pytanie Czytelnika: Na jaką głębokość uprawiać ściernisko po jęczmieniu ozimym?
17.07.2023., 10:07h

Zazwyczaj nie trzeba rozgraniczać głębokości uprawy ścierniska po poszczególnych gatunkach zbóż. Najważniejsze kwestie to warunki wilgotnościowe oraz ilość słomy, jaka po zbożu została.

Zobacz także: Żniwa 2023: ruszyły żniwa jęczmienia! Gdzie kombajny już młócą?


Przyjmuje się, że każdą tonę słomy powinno się mieszać z 3 cm gleby. Zakładając zatem, że jęczmień plonował 6 t/ha, to dał około 5 t/ha słomy (stosunek masy słomy do ziarna w jęczmieniu to 0,8: 1). W tym roku jednak w regionach, gdzie wystąpiła susza, tej słomy będzie zdecydowanie mniej, więc łatwiej będzie ją zagospodarować na ściernisku. Warto też zadbać o równomierne rozłożenie słomy na ściernisku, np. broną mulczową.

Ile przejazdów i na jaką głębokość?

Zakładając 5 t/ha słomy, teoretycznie powinniśmy ją wymieszać na 15 cm. Nigdy jednak nie powinniśmy robić tego w jednym przejeździe.

  • Pierwszy zabieg powinien być płytki, na 3–5 cm do przerwania parowania wody i pobudzenia chwastów i samosiewów do kiełkowania,
  • a dopiero drugi głębszy, do lepszej dystrybucji słomy w uprawianym profilu.

W regionach, gdzie było sucho, głębsza uprawa ...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:57